Спиете без долна облека? Еве зошто тоа треба да го избегнувате (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Која е најдобрата положба за спиење? Кое е најдоброто време за спиење? Овие прашања често го делат мислењето на другите, но најголемата дебата секако е за спиење во пижами или без облека.

Loading...

Популарниот лекар Ентони Јун, кој има повеќе од 5 милиони следбеници на TikTok и редовно објавува интересни факти за човечкото тело и здравје, објасни зошто никогаш не треба да спиеме без облека, а причината шокираше многумина.

– Просечен човек емитува гасови 15 до 25 пати на ден, а тоа може да се случи додека спиете. Едно научно истражување покажало дека секој пат кога човек ослободува гас, се ослободува мала количина измет. Истото истражување покажа дека вашите гаќи ќе ги апсорбираат сите тие честички. Ве молиме, во корист на вашиот партнер, носете долна облека додека спиете – објасни тој.

 

 

Тој исто така во коментарот додаде дека жените, на кои гинекологот им препорачал да спијат без долна облека, ги слушаат неговите упатства, но дека мажите дефинитивно имаат долна облека пред спиење.

Неговото видео е прегледано повеќе од 10,7 милиони пати и предизвика дебата за навиките да се остават ветровите во кревет.

Loading...

„Мојот сопруг и јас ќе продолжиме да испуштаме измет еден по еден“, коментира еден корисник, додека друг пишува: „15 до 25 пати на ден? Барем сум поуспешен од другите “.

„Мој кревет, мој избор”, додаде еден корисник, додека друг рече: „Го пуштам гасот во мојот кревет веќе 39 години. Нема да ме предомислите сега”.

 

 

@tonyyounmdWhy you should never sleep without underpants! #learnontiktok #tiktokpartner #sleep #shart #fart♬ Pumpkins – Clutch