SpaceX испрати уште 46 сателити Starlink во орбитата

Сподели со своите пријатели

Американската компанија „Спејс Икс“ успешно ја лансираше ракетата Фалкон 9 со нова рунда микросателити Старлинк, се наведува во соопштението на веб-страницата на компанијата.

Loading...

Лансирањето во петокот, од локацијата на американската вселенска база Ванденберг во Калифорнија, се случи во 14:40 часот по локално време, а во ниската орбита на Земјата беа лансирани 46 микросателити.

По фазата во која сателитите ќе се одвојат од „Фалкон 9“, леталото ќе се врати на земја, а првата етапа од ракетата веќе е искористена во девет лансирања, пренесува Танјуг.

 

Зошто Илон Маск лансира илјадници сателити во вселената?

 

Мрежата Starlink е создадена за да обезбеди пристап до интернет со распоредување на голем број сателити со тежина од 260 килограми.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орион ја заврши својата мисија околу Месечината и се упати кон Земјата

„Space X“, компанијата на американскиот милијардер Илон Маск, проценува дека лансирањето на вкупно 11.000 сателити и нивното пуштање во употреба ќе чини 10 милијарди долари.

Loading...

Од мај 2019 година, компанијата испрати повеќе од 2.500 сателити Starlink во орбитата, објави ТАС С.