SpaceX испраќа четворица цивили во вселенска мисија

Сподели со своите пријатели

Space X утре ќе лансира четири лица во тридневна приватна мисија во орбитата на Земјата, првата исклучиво со цивили. Компанијата на Илон Маск со тоа влегува во борба за својот удел во тортата во вселенскиот туризам.

Loading...

Мисијата Inspiration4 го комплетира летото во кое милијардерите Ричард Бренсон и Џеф Безос полетаа во вселената со Virgin Galaxy и Blue Origin само неколку дена во јули.

Точната сума не е позната, но станува збор за десетици милиони долари.

Летот на Space X беше ангажиран од американскиот милијардер aredаред Ајсакман, 38-годишниот основач и извршен директор на компанијата за обработка на плаќања Shift4 Payment, кој исто така е искусен пилот.

Точната сума што ја платил на „Спејс Икс“ не е објавена, но станува збор за десетици милиони долари.

Мисијата е далеку поамбициозна од неколкуте минути во бестежинска состојба што клиентите на Virgin Galaxy и Blue Origin можат да ги купат.

Вселенското летало Crew Dragon на Space X ќе лета далеку од орбитата на Меѓународната вселенска станица (ISS).

„Не е дека нема ризици. Се возите со ракета со брзина од 28.000 километри на час околу Земјата. Има ризици во такви услови”, рекол Исакман во епизода од документарецот на Нетфликс за таа мисија.

Loading...

Space X веќе достави астронаути на ISS за НАСА десет пати, но ова ќе биде првпат да пренесе непрофесионални астронаути во вселената.

Полетувањето е закажано за среда во 2 часот наутро по средноевропско време од местото на лансирање на Центарот Кенеди на НАСА во Флорида, од каде што беа лансирани мисиите на Аполо на Месечината.

„Дали одиме на Месечината?”

Заедно со Исакман, кој е командант на мисијата, беа избрани тројца цивили да патуваат низ процес што започна со реклами на Супербоул во февруари. Секој член на екипажот е избран да претставува еден столб на мисијата.

Најмладата, Хејли Арсено, преживеала рак на коските како дете. Таа ќе биде првиот човек со протеза во вселената.

„Дали одиме на Месечината?” прашала, кога и било понудено место.

„Слушнав дека луѓето не биле таму со децении“, рече таа со насмевка.

29-годишната девојка е избрана затоа што работи како помошник лекар во болницата „Свети Јуда“ во Мемфис, а другата патничка е нејзин донатор, со што си обезбеди место за великодушност.

Loading...

Крис Семброски (42) е поранешен ветеран на американските воздухопловни сили, кој сега работи во воздушната индустрија.

Последното место претставува напредок и беше понудено на Сијани Проктор, 51-годишен професор по географија, кој за малку ќе станела астронаут на НАСА во 2009 година. Таа ќе биде само четвртата Афроамериканка во вселената.

Неколку месеци подготовки

Подготовките на екипажот траеја со месеци и го вклучуваа искуството на Г-сила во центрифуга.

Тие, исто така, се обиделе со параболични летови за да доживеат бестежинска состојба неколку секунди и да пешачат на голема надморска височина на снежната планина Рение во северозападниот дел на САД.

Исто така, тие поминале извесно време во базата на Space X, иако самиот лет ќе биде целосно автономен. За време на нивниот тридневен престој во орбитата, ќе се следат нивниот сон, отчукувањата на срцето, крвната слика и когнитивните способности.

Пред и по летот, ќе се спроведат тестови за да се проучи ефектот на летот врз нивните тела. Тие сакаат да соберат податоци за идните мисии со цивили.

Целта на мисијата е да се направи простор достапен за поголем број луѓе, иако патувањето во вселената во моментов е само делумно возможно за неколкумина привилегирани.

Loading...

„Во целата човечка историја, помалку од 600 луѓе беа во вселената. Горди сме што нашиот лет ќе придонесе за оние што ќе патуваат по нас”, заклучи Исакман.