03.06.2019 13:00

Совети од експертите за забрзан раст на косата


Неколку главни совети се однесуваат на продуктите кои ги користите кога ја миете косата, па експертите советуваат да корситите шампон и регенератор за псоебен волумен, за да со нив го зголемите волуменот и сјајот на косата.

Ваквите производи особено се препорачуваат на луѓе со вртена коса, затоа што нивната коса претжено е сува и полесно пука.

loading...

Како да ја заштитите косата од влажниот воздух?

Се она што се случува во вашето тело и психа се одразува на вашата коса, па со самото тоа е важно и што јадете. Доколку започнете да се храните поздраво, вашата коса ќе ви биде благодарна и ќе стане побујна и ќе изгледа доста поздраво.

Во исхраната внесете квалитетни протеини и добри маснотии, консумирајте намирници како што се авокадо, орести плодови, овошје, зеленчук и лосос.

НАПРАВЕТЕ САМИ: Чудесна маска за раст на косата

По миењето не ја мотајте во пешкир, постете продавници со козметика и прибор за нега на кожа, коса и тело, па побарајте посебни пешкири кои се наменети за сушење на косата.

На крајот, не гушете ја косата со шампонот. Со други зборови, не претерувајте со миењето коса.

Блогерка година дена не ја измила косата, а еве како изгледа сега (ФОТО)

Доколку ја миете секојдневно, користете повеќе регенератор отколку шампон па измијте ја со студена вода, затоа што таа помага во растот на косата.

loading...

Користете маска за коса и редовно четкајте ја косата, но тоа правете го многу нежно за да не ја оштетите.

Image by StockSnap from Pixabay


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments