Совет за човекови права на ОН: Итен состанок за задушување на протестите во Иран

Сподели со своите пријатели

Советот за човекови права на Обединетите нации ќе одржи итен состанок оваа недела за да го разгледа покренувањето меѓународна истрага за смртоносното задушување на масовните протести што го потресуваат Иран, пренесува АФП.

Loading...

Во четврток, Советот за човекови права на ОН треба да биде домаќин на специјална седница за „влошената состојба на човековите права во Иран“, на барање на Германија и Исланд.

Состанокот доаѓа по двомесечните протести во Иран предизвикани од смртта на 22-годишната Махса Амини, откако таа беше уапсена поради наводно кршење на строгиот кодекс на облекување на жените во земјата заснован на исламскиот шеријатски закон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сијрото: Украина нема да влезе во НАТО додека не се реши прашањето за унгарското малцинство

Најмалку 378 луѓе, меѓу кои 47 деца, се убиени во репресијата на властите врз демонстрантите по смртта на Махса Амини, според норвешката организација Иран за човекови права (ИЧП).

Демонстрациите се проширија низ целата земја и прераснаа во широко движење против теократијата што владееше со Иран од падот на Шахот во 1979 година.

Илјадници мирни демонстранти се исто така уапсени, според експертите за права на ОН, меѓу кои и многу жени, деца и новинари, а шест лица досега се осудени на смрт за демонстрациите.