Сопруги на руски војници: Немаат поим што да прават, напуштени се

Сподели со своите пријатели

Продолжуваат да се појавуваат приказни за руски регрути кои биле испратени на украинскиот фронт без соодветна обука.

Loading...

Откако Владимир Путин прогласи делумна мобилизација, има многу извештаи за лоши услови за живот во руските воени кампови и војници кои се борат без соодветна обука.

Сега сопругите на руските регрути го контактирале Вашингтон пост со истите стории.

Една од нив, именувана во написот како Јана, рече дека ја поддржува инвазијата на Украина пред нејзиниот сопруг да биде регрутиран.

Таа рече дека слушнала дека регрутите морале сами да купуваат топла облека и дека биле испратени на фронтот со несоодветно ниво на обука и биле оставени сами да се снаоѓаат без јасни наредби.

„Тие немаат никакви наредби и немаат никакви задачи“, рече таа.

„Разговарав со мојот сопруг вчера и тој рече дека немаат поим што да прават. Тие се едноставно напуштени и изгубија секаква доверба, секаква верба во владата“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија планира да испрати седум тенкови Гепард во Украина

„Нѐ лажат на телевизија“

Јана ги потврди приказните на сопругите на другите војници кои масовно тврдат дека мажите морале сами да си купат униформи и чизми и дека имале малку, многу малку или воопшто обука.

Loading...

Во Украина не им давале ниту храна ниту вода.

Втората сопруга, 37-годишната Ирина Соколова, рече дека извештаите презентирани на руските граѓани на телевизија се неточни и не ја одразуваат фактичката состојба на бојното поле.

Таа го опиша телефонскиот повик од нејзиниот сопруг во кој тој со солзи рекол дека експертите што се појавуваат на државните медиуми „лажат на телевизија“ за инвазијата.

„Секако дека немаше поим колку страшно ќе биде таму“, вели Соколова.

„Ги гледаме нашите федерални ТВ канали и тие велат дека се е совршено“, вели таа.

Додаде дека нејзиниот сопруг не поминал никаква воена обука пред да биде испратен во Украина.

Според нејзините тврдења, тој бил регрутиран на 22 септември, а на 26 септември веќе пристигнал на фронтот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Чешка: Поради сомнителна пратка под опсада украинскиот конзулат

Роднините на војниците, главно луѓе кои вообичаено не се занимавале со политика, се почесто објавуваат фотографии и видеа на социјалните мрежи, независните руски медиуми, па дури и странските медиуми, предизвикувајќи гнев кај Кремљ.

Loading...

Сите чинови тврдат дека мобилизираните војници биле испратени во битка со мала обука, лоша опрема и често без јасни наредби.

Многумина се исцрпени и збунети, тврдат нивните семејства. Некои изгубени талкаат низ шумата со денови. Други одбиваат да се борат.

„Никој не сака да нѐ слушне“

Семејствата на другите мобилизирани мажи кои беа испратени на линијата на фронтот кај Сватов, мало гратче во регионот Луганск, тврдат дека првиот ден во Украина им била дадена по една лопата на секои 30 од нив и дека требало да копаат ровови.

Тврдат и дека нивните команданти „побегнале“ и дека останале сами за време на тридневното силно гранатирање.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина ги истражува активностите на Православната црква поврзани со Москва

Неколку десетици мобилизирани војници од полкот пешачеле повеќе од 100 километри до градот Милова на руската граница и побараа тој да се врати во својата база во близина на Воронеж.

Накратко биле однесени во блискиот Валујки во Русија, но нивното барање било одбиено.

„Ние пишувавме извештаи. Пишувавме извештаи. Направивме сè, но никој не нѐ слуша. Никој не сака да нѐ слушне“, вели на видеото војникот Константин Воропаев, кој побарал правна помош.

Сопругот на Соколова панично ѝ се јавил истиот ден од Валујки, велејќи дека тој и другите се враќаат во битка.

Loading...

Во својот последен извештај за војната во Украина, Институтот за воени студии соопшти дека околу 1.500 Русинки со деца со посебни потреби или повеќе од три деца поднеле петиција до Кремљ да ги ослободи нивните сопрузи од воена регрутација.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.