Сонце, ветер, облаци и температура до 23 степени

Сподели со своите пријатели

Пролетни и невообичаени температури за февруарски ден можеме да очекуваме во текот на денот, пишува порталот МетеоПро.мк.

Топло ќе биде дури и во раните утрински часови со температури од 6 до 10 како минимални вредности. Максималните пак ќе се искачат од 18 до 23 степени. Ќе биде облачно во текот на утринските и претпладневните часови, со услови за слаб дожд во крајниот западен дел од земјата, а потоа облачноста ќе се намали и ќе настапат подолги сончеви периоди.

Во Куманово и околината ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и умерен до засилен ветер од јужен, односно југоисточен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до 19-от степен, додека минималната во текот на ноќта ќе изнесува 8 степени целзиусови.

Во вторник и среда ќе има преодно стабилизирање на времето. Од четврток повторно се очекуваат повремени врнежи од дожд кои наместатемпературата на воздухот ќе биде во опаѓање, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.