Со што Русија може да се спротивстави на тенковите „Леопард“ и „Абрамс“?

Сподели со своите пријатели

Во 2021 година, Русија имаше повеќе од десет илјади тенкови во својот арсенал, со околу 2.600 машини во функција.

Loading...

Тоа беа главно тенкови од типовите Т-72, ​​Т-80 и Т-90, додека Москва имаше и околу 400 тенкови на располагање што биле користени за обука од гарнизони низ цела Русија.

Моќната „Армата“ од која НАТО бегаше не беше видена во конфликтот во Украина, а постојат оправдани сомневања дека Русија има само неколку десетици од овие тенкови кои се користат само за парада.

Во секој случај, од достапните машини, најдобар е тенкот Т-90. Има најсовремена електроника, повеќеслоен челичен композитен оклоп, зајакнат со реактивен оклоп на телото и на куполата.

Руската армија добила 600 од овие тенкови, додека евидентирано е дека во Украина се изгубени 36 примероци.

Главно во првата фаза од војната, кога многу опрема беше изгубена поради незаштитените крила на оклопните клинови, пред стабилизацијата на фронтот.

Русија нема проблем со тенкови, туку недостиг на пешадија која треба да ги заштити крилата на тенковите на фронтот.

Ова е главната причина за загубата на тенковите кои доминираа со оклопните возила на непријателот на фронтот.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Западот ја поддржува Украина за да стави крај на руското прашање

Украинската пешадија, опремена со најсовремена противоклопна опрема, чекала руски тенкови во заседи и лесно неутрализирани машини кои не биле наменети за индивидуална употреба на фронтот.

Воен резерват

Според податоците на холандскиот воен истражувачки центар „Орикс“, Русија во изминатите 11 месеци од војната изгубила околу 1.450 тенкови, од кои 900 биле уништени или оштетени, додека преостанатиот дел од различни причини биле напуштени од четите.

Секако, значаен дел од таа техника беше извлечен од бојното поле и вратен во употреба. И со Русите и Украинците.

Ако овие податоци се земат како оддалеку релевантни, Русија има најмалку 1.500 од предвоените 3.000 тенкови во својот арсенал.

На таа бројка треба да се додадат и машините кои пристигнале од воениот резерват и магацините каде пред конфликтот имало околу 10.000 тенкови.

Повеќето од овие тенкови бараат модернизација, но доколку е потребно, поради нивната едноставност, тие можат брзо да бидат распоредени напред.

Украинците немаат воздушна поддршка

Всушност, Русија има поголема веројатност да остане без екипаж отколку тенкови. Со минимум 1.500 тенкови на располагање, Москва не само што може да брани фронт кој сега се протега на околу 850 километри, туку и да планира офанзивни дејства.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лајен и Борел пристигнаа во Киев на самитот Украина - ЕУ

Кога ќе пристигнат „Леопард“, „Челинџер“ и „Абрамс“, Украина сè уште нема да има еден многу важен детал – воздушна поддршка.

Loading...

Русија има противтенковски хеликоптери кои сега имаат уште понапредно оружје отколку пред почетокот на конфликтот.

Минатата недела премиерно беше претставена употребата на хеликоптерот Ми-28 НМ, кој ја носи ознаката „ноќен борец“.

На видеото се гледа како хеликоптер од Западниот воен округ ја истрела најновата противоклопна ракета LMUR.

Станува збор за прецизно оружје, кое се гаѓа од заседа со хеликоптер, надвор од дометот на непријателскиот оган.

Заради безбедноста на пилотите, со тимовите Ми-28 летаат и хеликоптерите Ми-28, кои служат за извлекување на соборените екипажи.

Пилотите на нападните хеликоптери можат да бидат уште поагресивни поради тоа.

Има и хеликоптери Ка-52 кои можат да носат до 12 ласерски водени суперсонични противтенковски ракети 9K121 Vihr-M на четири точки на суспензија.

Тој проектил се води до целта со ласерски зрак и може да навлезе во оклоп со дебелина од 900 mm.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин денеска оди во поранешниот Сталинград. Во градот е откриена биста на Сталин

Ракетата успешно оперира на растојанија поголеми од осум километри, додека дометот ноќе е нешто помал и до шест километри. Пилотот управува со топ од 30 мм. Кокпитот е оклопен, а третина од хеликоптерот е направен од композитни материјали.

Кога станува збор за воздушна поддршка, доколку е потребно, Русија има на располагање значителни количини јуришни авиони од типот Су-25, кои во моментов не можат да дојдат до израз.

Имено, Украинците ја сменија руската техника од 2014 година. Во тоа време, украинските воздухопловни сили ги поддржуваа своите единици во Доњецк и Луганск со ист тип на авиони.

Русите испратија тимови на специјални сили со лесна опрема за противвоздушна одбрана, со која им нанесоа големи загуби на Украинците.

Сега ја применуваат истата тактика, поставуваат заседи на тимовите за противвоздушна одбрана долж фронтот и чекаат да дејствува руската брзање.

Тие беа успешни во тоа, поради што руските воздухопловни сили оперираат од далечина.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.