Снимка од сослушувањето на терирост од Москва: Добив 500.000 за да ги убијам сите на концертот (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Еден од осомничените по апсењето признал дека учествувал во терористичкиот напад на концертната сала Крокус во Москва!

Loading...

Снимката од сослушувањето ја објави главниот уредник на медиумската групација RT, Маргарита Симонјан на нејзиниот канал Телеграм.

 

 

Осомничениот државјанин на Таџикистан, кој цело време трепери, наведува дека пристигнал од Турција на 4 март и дека му било наредено да ги убие сите присутни во концертната сала и дека му била ветена награда од половина милион рубљи или околу 50.000 евра.

Половина од парите наводно веднаш биле префрлени на неговата картичка, по што следел едномесечен тренинг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции

Тој тврди дека пред еден месец бил контактиран преку Телеграм и дека не знае кој му го дал оружјето.

Loading...

Тој наведува дека стапил во контакт со директорите преку неговиот проповедник и дека 1998 година била година.

На социјалните мрежи се појави и видео од сослушувањето на уште еден осомничен.

Група терористи, да потсетиме, отвори оган во петокот околу 20 часот во салата и концертната сала Крокус во северозападниот дел на Москва, по што го подметнаа пожарот и побегнаа.

Загинаа најмалку 115 лица, меѓутоа Рускиот истражен комитет очекува многу повеќе жртви поради големиот број тешко повредени.

Повеќе од 100 лица се хоспитализирани, од кои половина се во тешка состојба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Западот го гледа поразот на Украина, но не знае што понатаму“

Терористите биле уапсени околу 3 часот по полноќ во областа Брјанск додека се обидувале да стигнат до Украина.

 

Loading...