Смртна казна за маж во Јапонија: Запалил студио, загинале 36 лица

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот суд денеска го осуди на смрт Шинџи Аоба (45), кој во 2019 година запали студио за снимање анимирани филмови во Кјото, кога животот го загубија 36 лица, што се смета за едно од најтешките масовни убиства во Јапонија, пренесува Кјодо.

Loading...

Аоба во Окружниот суд во Кјото призна дека го подметнал пожарот во зградата на Kyoto Animation Co на 18 јули 2019 година.

Потоа се повредени уште 32 вработени во тоа студио.

Обвинителите побараа смртна казна за Аоба, додека одбраната тврдеше дека тој бил психички нестабилен во моментот на нападот и побара полесна казна или ослободителна пресуда.

Аоба ја призна вината, но неговите адвокати побараа полесна казна поради „ментална неспособност“.

Судиите го отфрлија тој аргумент, велејќи дека Аоба знаел што прави.

„Оценката е дека осудениот не бил ментално луд или слаб во моментот кога го извршил делото. Смртта на 36 лица е крајно сериозна и трагична работа. Стравот и болката на семејствата на починатите се неописливи“, изјави главниот судија Рече Масуда, пренесе јапонската служба НХК.

Голем број вработени загинаа додека останаа заробени на горните катови додека пламените јазици се шират.

Loading...