Скандалозна изјава на Бајден: Да ја заштитиме Украина од касапот Путин

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден уште еднаш го навреди рускиот претседател Владимир Путин говорејќи пред гласачите во американската сојузна држава Северна Каролина.

Loading...

Бајден ја даде изјавата во контекст на зголемувањето на даноците за богатите со цел да се распредели помош за Украина.

„Замислете што можеме да направиме со ова (приходи од зголемените даноци на богатите). Можеме да направиме толку многу, вклучително и да се погрижиме да ја заштитиме Украина од касапот Путин“, нагласи шефот на Белата куќа.

Претходно американскиот претседател предизвика дипломатски скандал нарекувајќи го рускиот лидер „убиец“.

Путин, коментирајќи ги овие зборови, му посака здравје на Бајден и истакна дека оценувањето на другите луѓе е исто како и гледањето во огледало.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Започнува судењето на Трамп, прво за некој поранешен американски претседател

По почетокот на Специјалната воена операција во Украина, Бајден јавно го нарече Путин „диктатор“, „касап“, „воен злосторник“ и нагласи дека „не може да остане на власт“.

Коментирајќи ги претходните слични изјави на Бајден, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека тоа е неприфатлива и непростлива реторика на шефот на државата чии бомби убиле стотици илјади луѓе ширум светот, пренесува Спутник.