Сите жени на Илон Маск: Првата ја оставил без пари и психички ја тероризирал, втората ја женил два пати

Сподели со своите пријатели

Тој зад себе ја има технологијата што ја создава со години, и на која ѝ завидува целиот свет. Богатството, наследството и интелектот се само некои од „квалитетите“ со кои може да се пофали Илон Маск (50).

Loading...

Но, има и друга страна во приказната, онаа за неговата сопруга, на која не оставил ниту цент по разводот, за два неуспешни брака и деца со кои комуницира само преку асистент.

 

 

Неодамнешниот прекин на врската со Клер Елис Баучер (33), попозната како Грајмс, судејќи по сите пропаднати врски, не изненади многумина. Заедно, тие имаат син со необично име X-AS 12, кого ќе продолжат да го воспитуваат заедно. Досега во јавноста излегоа бројни информации за нивните несогласувања и проблеми, и иако беа заедно три години, тие не се свршија.

Неговата најдолга врска била со писателот Џастин Вилсон (49). Нивната врска започнала на млада возраст, со невината покана на Илон за сладолед.

Тие се венчале во јануари 2000 година и наскоро го добиле синот Невада, кој починал. Но, двојката сепак сакала деца што е можно поскоро. Таа била подложена на воопшто едноставна процедура за ИВФ и родила близнаци. Потоа ја повториле постапката за вештачко оплодување и добиле тројки. Вкупно за пет години родила пет деца со царски рез.

Loading...

 

 

Поради непознавање на правната терминологија, Џастин потпишала предбрачен договор, откажувајќи се од правата што и припаѓаат како сопруга. Останала без се што имала стекнато во бракот. Единствено што ѝ припаѓало била сопственоста на семејната вила во Лос Анџелес, која нивните деца ќе ја добијат штом ќе станат полнолетни. Тие се развеле во 2008 година.

Таа ги раскажа деталите за бракот со Илон.

„Кон крајот на пролетта 2008 година, мојот сопруг Илон Маск поднесе барање за развод по осум години брак и пет деца. Шест недели подоцна, тој ми испрати порака дека е свршен со прекрасната британска актерка Талула Рајл, која е на почетокот дваесеттите години и се преселив во Лос Анџелес. Тогаш мислев дека мојот живот со овој човек, таткото на моите пет деца, се претвори во клише“, открива поранешната г-ѓа Маск.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BiographON (@realbiographon)

Loading...

Таа додава дека е сопруга на стартерот, објаснувајќи што всушност тоа значи.

Имено, двојката се запознала додека Илон сѐ уште бил студент, и таа го следела низ животот и бројните подеми и падови, за на крајот да ја замени со „понова манекенка“, како да е телефон, а не личност. Џастин исто така вели дека поради правна дупка во договорот, што го потпишала два месеци по венчавката, останала без ништо по бракот со Илон.

„Илон ми рече дека треба да одиме кај адвокат кој ќе ни помогне со „финансискиот договор” за кој инсистираат во неговата нова компанија. Кога го погледнав прашално, ми одговори дека тоа не е предбрачен договор”, рече таа.

Сепак, токму брачниот договор што оваа писателка го потпишала практично несвесно, односно во незнаење, имајќи предвид дека не ја знае правната терминологија. Со потпишувањето, таа се откажала од правата што ѝ припаѓаат како легална сопруга, а се што добила семејна вила во Лос Анџелес, која нејзините деца ќе ја наследат штом наполнат 18 години.

 

 

Таа, исто така, потпишала дека ништо што е кажано за време на бракот, и ниту една сцена, не треба да се споменува во кој било судски процес.

Loading...

„Се потпишав затоа што слепо му верував. Зошто брак ако не му верувам? Ние бевме сродни души. Верував дека никогаш нема да се разведеме. Животот без Илон ми беше незамислив”, рече таа.

Илон и Џастин се запознале на студиите, а тој и пришол договарајќи се дека се запознале на забава. Откако ја продал првата компанија што ја основал за 20 милиони долари, ја запросил. Џастин вели дека богатството ѝ било незамисливо, и дека била среќна затоа што може да купи книги колку што сака.

Таа го игнорирала првиот знак за предупредување на нивната венчавка, мислејќи дека се шегува. Имено, додека тие го танцувале нивниот прв свадбен танц, тој ѝ шепнал дека тој ќе биде алфа во нивниот брак.

Кога ја продал својата друга компанија – PayPal, и дополнително акумулирал пари, почнал да го покажува вешто камуфлираниот патријархален дух. Почнал да ја негира нејзината поддршка за пишување роман – иако ја освоил во студентските денови затоа што ги охрабрувал нејзините амбиции – честопати го наметнувал своето мислење, грубо ќе ја покрие ако таа не го фаворизира.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paulina Jewelry (@paulinajewelry)

Loading...

„Истата недела кога го продаде PayPal, го загубивме првото дете, синот Невада, кој имаше само два и пол месеци. Заспа настрана, како и обично, и никогаш повеќе не се разбуди. Тој подлегна на ненадејна смрт. Кога пристигнаа болничари, тој беше долго време без кислород и мозочна функција. Тој помина три недели во болница на уреди за одржување на животот пред да донесеме одлука да ги исклучиме уредите. Ја држев неговата мала рака додека не помине далеку“, вели Џастин.

Таа истакнува дека Илон никогаш повеќе не ја спомнал таа трагедија и дека често ја карактеризирал како „емоционално манипулативна“.

Наскоро, двојката сакала да има уште едно дете што е можно поскоро, па Џастин направила ин витро оплодување, по што добиле близнаци. Неколку години подоцна, тие ја повторија постапката за ИВФ и добиле тројки.

За пет години – Џастин поминала низ две тешки породувања, израснала деца, се грижела за куќата и напишала и објавила три романи. На површината, се чинеше дека ги има сите причини за среќа и самодоверба, но вистината била дека таа тоне на дното – полека, но сигурно.

Со растот на богатството и угледот, Илон станувал се понапорен кон неа – тој буквално ја принудил да стане трофејна русокоса. Морала да ја осветли косата, да посвети многу повеќе време на својот изглед, а таа се смеела шармантно и молчела додека околу неа на масата, познаниците на Илон размислуваат за политика и бизнис.

Loading...

 

Џастин едноставно не била таков тип. Таа станала несреќна жена – затоа што од некој што го споделила својот живот со својот сакан маж, таа станала украсен објект без право на глас и право да размислува за што било. Тие се обиделе да ја ублажат врската за брачна терапија, но дури и тоа неславно не успеало – Илон ја уценувал: или ќе продолжи да живее како порано или ќе се разведе. Таа ја избрала опцијата за развод, бидејќи повеќе не можела да живее така. Денес, таа вели дека не жали за таа одлука, и дека нејзиниот живот сега е подобар и дека конечно повторно се смее.

Помалку од шест недели по разводот, Џастин рече дека Илон и рекол дека е свршен со британската актерка Талула Рајли. Тие биле во брак до 2010 година, но бракот се распаднал по две години. Маск подоцна напиша дека тоа биле четири неверојатни години за него.

Следната година, двајцата ја подобрија својата врска и повторно се венчаа. Тие некако успеаја да го „издржат“ бракот до 2016 година, кога конечно раскинаа.

Loading...

 

Маск повторно беше слободен, а наскоро ја „привлече“ поранешната сопруга на Џони Деп, Амбер Херд (35). Тие не издржаа ниту една година, но често исполнуваа ресторани, како и корици од весници и таблоиди. Ја прекинаа врската, како што рекоа тогаш, поради преполн распоред и останаа во добри односи.

Набргу потоа, овој претприемач стигна до таблоидите благодарение на јавната расправија со холивудскиот актер Џони Деп. Конфликтот го поттикна манекенката и актерка Амбер Херд, поранешна сопруга на Деп, со која Маск беше по турбулентниот развод.