Сите зборуваат за Леопарди, но никој за германски дронови кои пристигнуваат во Украина

Сподели со своите пријатели

Боречки тенкови и извидувачки дронови: Украина наскоро ќе ги добие и двете од Германија.

Loading...

Тоа се дозна во истиот ден минатата недела, но веста од Берлин за одлуката да се снабди украинската војска со тешки тенкови Леопард 2 го засени оној од Минхен.

Имено, младата стартап компанија Quantum-Systems доби втора, многу поголема нарачка за своите дронови Vector од Министерството за одбрана на Украина.

Таа испорака ќе ја финансира германската влада.

Извидувачкиот дрон „Вектор“ веќе ја докажа својата вредност во војната во Украина.

Имено, на почетокот на август минатата година Киев нарачал 33, а сега, пет месеци подоцна, уште 105 парчиња.

Инаку, уште во пролетта минатата година, ко-основачот и извршен директор на компанијата, Флоријан Зајбел, за германските медиуми изјави дека го контактирал украински милијардер кој сакал да купи беспилотни летала за армијата на својата земја и дека неговиот пример го следе и други олигарси, пишува Дојче.

Затоа, беспилотните летала „Вектор“ беа во употреба во Украина во време кога многу политичари во Германија имаа сериозни сомневања за целесообразноста на испораката на оружје во таа земја.

Loading...

Сепак, тоа не е оружје, што објаснува и зошто германското Министерство за економија толку брзо издаде дозвола за извоз.

Оваа летало, придвижувано од пропелери долги 1,63 m и распон на крилата од 2,8 m, се користи за извидување.

Може да помине до 120 минути во воздух и да пренесува видео и податоци од далечина до 30 километри, што е дострел на многу артилериско оружје.

Еден примерок чини 180.000 евра, а германската влада на тој начин ќе плати речиси 20 милиони евра за нова нарачка од украинското Министерство за одбрана.

На прашањето зошто „Вектор“ е толку скап, Флоријан Зајбел за ДВ вели дека всушност е еден од поевтините, израелските или американските воени извидувачки дронови се многу поскапи.

„Во него е вградена многу воена технологија: специјални антени, уреди за ноќно гледање, инфрацрвени камери, врски за податоци. Софтверот е развиен речиси една деценија, на пример кога станува збор за контрола и навигација“.

„Вектор“ влезе во сериско производство во 2020 година, а со испраќањето на првите примероци во Украина во пролетта 2022 година, стартап компанијата од Минхен првпат ги искористи своите дронови за воени цели, во воена зона.

„Ние на Запад мораме да направиме се што е можно за да заврши оваа војна што е можно поскоро, но можеме да ја принудиме Москва на преговарачка маса само кога Русите ќе видат дека ќе ја изгубат војната. Се додека мислат дека можат да победат – ќе продолжат“, убеден е минхенскиот претприемач.

Loading...

По испораките во Украина, за извидувачкиот дрон се заинтересираа и други армии – германскиот Бундесвер, како и американската и холандската армија.

Во врска со испораката на беспилотни летала за украинската армија, претставници на компанијата Quantum Systems, кои веќе неколку пати патувале во Украина, во моментов работат на организирање на сервисирање на лице место, со цел да се избегне транспортот до Германија.

По новата нарачка од Киев, таа работа дополнително се засили, но Флоријан Зајбел во интервју за ДВ не сакаше да ги открие деталите.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.