Сите јадат, пијат и спијат за време на летот, но не би требало, тврдат научниците!

Сподели со своите пријатели

Знакот „врзете го појасот“ е исклучен, а пред вас е лет од неколку часа. За да ја прекинете напнатоста и да се одморите, барате од кабинскиот персонал чаша вино за да ви помогне побрзо да заспиете. Таа тактика не е толку добра идеја, според новото истражување.

Loading...

Авионите кои летаат на надморска височина од околу 2.438 метри се хипобарични, што значи дека воздушниот притисок и нивото на кислород се пониски од типичните услови на Земјата.

Ако комбинирате консумирање алкохол и спиење во текот на летот, поголема е веројатноста да западнете во хипоксија – намалена количина на кислород во клетките и ткивата – според резултатите од студијата објавена во списанието Thorax.

– Ве молиме не пијте алкохол во авионот – апелира во изјава за Си-Ен-Ен главната авторка на студијата д-р Ева-Марија Елменхорст од Институтот за воздушна медицина во Келн.

За да ги истражат ефектите на алкохолот на авионски лет, научниците создале атмосферска средина слична на авионска кабина во лет.

Во текот на две ноќи, 48 здрави возрасни лица спиеле четири часа во две различни средини – еднаш без алкохол и еднаш откако испиле еквивалент на две чаши вино или лименки пиво.

 

people sitting inside plane

Loading...

 

Ефектите на алкохолот во авионот

Кај испитаниците кои пиеле алкохол, истражувачите забележале намалена количина на кислород и зголемен пулс, покажа студијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Имала над 150 пластични операции: Дала огромни пари за да изгледа како барбика (ФОТО)

– Комбинацијата на консумирање алкохол и спиење во хипобарични состојби претставува значително оптоварување на срцевиот систем и може да доведе до влошување на симптомите кај пациенти со срцеви или белодробни заболувања – велат истражувачите.

Студијата била спроведена на мал примерок, но таа обезбедува почетна точка од која научниците треба да продолжат да ја истражуваат врската помеѓу спиењето, летот и алкохолот, вели кардиологот д-р Ендрју Фримен, директор на Одделот за кардиоваскуларна превенција и здравје во Националната Еврејскиот здравствен центар во Денвер, кој не е вклучен во споменатото истражување.

Многу луѓе пијат во авиони за да им помогне да заспијат во неудобната кабина, но тоа има негативно влијание и на долгорочното здравје и на непосредната цел да се одморат, велат експертите.

 

shallow focus photography of people inside of passenger plane

Loading...

 

Лош сон

Авторите на студијата не собрале само податоци за напрегањето на срцето.

Тие, исто така, внимателно го разгледале квалитетот на сонот на учесниците. Не е супер.

Времето во РЕМ спиењето – фазата на брзо движење на очите што може да биде важна за консолидација на меморијата и обновување на мозокот – било пократко за луѓето во авионски услови кои пиеле алкохол, покажа студијата.

Наодот не е изненадување, вели д-р Фримен. Алкохолот може да ви помогне да заспиете, но квалитетот не е толку добар како кога сте трезни, забележува тој.

– Многумина биле сведоци како изгледа сонот кога луѓето пијат многу. Нивното ‘рчење и апнеја при спиење се многу посериозни – додава д-р Фримен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Болни шимпанза се лекуваат сами со лековити билки

Количината на спиење под дејство на алкохол, исто така, има тенденција да биде различна, посочува д-р Шалини Парути, ко-директор на Центарот за медицина и истражување за спиење во Честерфилд, Мисури.

Loading...

Алкохоличарите генерално имаат прекин со спиењето, што значи дека почесто се будат и не спијат толку долго, нагласува д-р Парути.

– Луѓето генерално размислуваат само за моменталниот ефект – ќе ми помогне побрзо да заспијам – но забораваат на сите други ефекти на алкохолот – истакнува докторката.

Особено треба да внимавате да не ги мешате средствата за спиење со алкохол, бидејќи ги зголемувате седативните ефекти, забележува д-р Фримен.

– Многупати сум видел луѓе кои пијат апчиња за спиење во комбинација со алкохол, што е голем проблем. Во тие случаи често е неопходна итна медицинска помош – вели докторката.

 

man in blue dress shirt standing in airplane

Loading...

 

Како да се одморите пред да пристигнете на вашата дестинација?

Ако е можно, обидете се да се придржувате до природните циклуси и во текот на летот, советува д-р Фримен – иако тоа не е секогаш можно.

На пример, обидете се да изберете лет што одговара на вашите шеми на спиење, така што ќе заспиете веднаш по слетувањето или ќе спиете за време на летот и ќе го започнете денот кога ќе пристигнете на вашата дестинација.

Избегнувајте создавање циклуси на спиење и будење со премногу стимуланси како кафе или енергетски пијалоци и помагала за спиење како алкохол, додава д-р Фримен.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Жена го тужела сопругот затоа што не ја однел на аеродром: „Имав трошок“

Следно, останете хидрирани, бидејќи летањето обично вклучува сува средина и луѓето не хидрираат правилно, според докторот. Најдоброто нешто за пиење е водата.

Храната која се служи на аеродромите и во авионите може да биде солена, мрсна и многу преработена, па д-р Фримен препорачува или да донесете своја квалитетна храна или да најдете опции за аеродром кои се полесни и главно растителни.

Вежбањето може да ви помогне и да спиете подобро, затоа избегнувајте лифтови и ескалатори и подвижни ленти, а наместо тоа шетајте низ аеродромот колку што е можно повеќе.

За време на долг лет, станувајте и движете се од време на време.

– Последното нешто што ќе го истакнам е дека има многу докази кои укажуваат дека сината светлина што ја емитуваат екраните ни пречи на нашиот сон – вели докторот.

Loading...

„Ако се обидувате да спиете во авионот, размислете да земете слушалки за поништување на бучавата и обидете се да не го користите екранот, особено додека чекате авионот да полета“, предлага д-р Фримен.

Можеби е потешко да се задржат здравите навики во деновите кога се подготвувате за возење со авион, но вложувањето напор за тоа може да ви помогне да пристигнете до вашата дестинација чувствувајќи се добро и подготвено за авантура, вели д-р Фримен.