Сипаници, ебола или шпански грип: Како се појавиле имињата на најголемите пандемии во историјата на човештвото?

Сподели со своите пријатели

Имињата на вирусните болести честопати играат голема улога во начинот на кој луѓето ги доживуваат. Ебола, шпански грип или вариола. Сите овие имиња сугерираат нешто за потеклото на болеста, но во реалноста тие честопати измамуваат.

Loading...

На пример, името ковид-19 потекнува од англиската кратенка „corona virus disease“. Сепак, во минатото, имињата на вирусни заболувања честопати биле извор на негативни чувства за погодените земји или групи на луѓе. Овој став во неколку случаи довело до неправилна класификација на вирусот или проценка на опасноста од понатамошно ширење. Поопасните прераснале во пандемија и донеле многу жртви. Сè уште се бориме со некои од нив. Па, од каде потекнуваат имињата на најголемите пандемии во историјата на човештвото?

 

 

Шпански грип

Често извртуваниот шпански грип го добил своето име малку незаслужено. Првите случаи на оваа болест се појавиле во Канзас и, според експертите, тие се прошириле за време на Првата светска војна, особено меѓу војниците и јавноста. Првпат се појавил во Франција, од каде се проширил во остатокот од Европа.

Сепак, државите не сакале да ја препознаат болеста за да не предизвикаат уште поголема паника за време на војната. Сепак, неутралната Шпанија ги објавила информациите и наскоро почнале да ја нарекува болеста „шпански грип“. Помеѓу 1918 и 1920 година, 50 милиони луѓе се заразиле, а Шпанците биле дискриминирани на повеќето странски патишта неколку години подоцна.

Loading...

Сида

Вирусот на човечка имунодефициенција (ХИВ) бил пренесен од шимпанза на луѓето некаде во 1920 година, во Демократска Република Конго. До 1981 година, СИДА-та (Синдром на стекната имунолошка дефицит) не била идентификувана, но меѓу другите феномени, епидемијата се ширела во неколку хомосексуални заедници низ САД во тоа време. Поради оваа причина, болеста е погрешно поврзана со сексуалноста, поради што некои ја нарекле GRID (имунолошки дефицит поврзан со хомосексуалци) или „хомосексуална чума“.

Идејата дека болеста се шири само кај хомосексуалците и наркоманите значи дека луѓето не се плашат од инфекција и затоа се заразуваат. Овој став, исто така, значително придонел за ширење на хомофобијата, со некои дискриминаторски мерки против ЛГБТИ заедниците од овој период и денес се одржуваат. Бројот на жртви поврзани со СИДА на крајот на 2019 година бил приближно 32,7 милиони, почнувајќи од 24,8 милиони до 42,2 милиони смртни случаи.

 

 

Азиски и хонгконгски грип

На почетокот на 1957 година, болеста Х2Н2 се појавила во Кина и брзо се проширила во околните земји. Затоа болеста се нарекува азиски грип. Во летото 1957 година, полека стигнала до САД, но во тоа време паднал првиот бран. Американците го потцениле вториот бран и кога децата се вратиле на училиште на есен, болеста ги погодил многу посилно. 1,1 милиони луѓе ширум светот страдале од оваа болест, 116 000 во САД.

Loading...

Друга пандемија се случила во 1968 година, кога се појавил грипот од Хонг Конг H3N2. Научниците верувале дека најверојатно потекнува од азискиот грип. Оваа болест убила уште еден милион луѓе ширум светот.

Руски грип

Пандемијата на руски грип избувнала во 1889 година и привлекла посебно внимание во декември, кога го достигнала својот врв во Санкт Петербург. Брзо се раширил дека императорот исто така преговарал и набргу се раширил низ целиот свет, и покрај фактот дека во тоа време немало воздушен транспорт. Болеста сè уште се појавувала на места до 1895 година и однела повеќе од милион жртви.

 

 

До денес, експертите не се согласија целосно за видот на болеста во тоа време. Во 1999 година била објавена студија според која се претпоставуваше дека станува збор за вирус поврзан со болеста H3N8, но 6 години подоцна, друга студија откри дека тоа може да биде хуман коронавирус OC43. Во 2020 година, тим дански научници ги опишаа симптомите на рускиот грип слични на симптомите на ковид-19.

„Мексикански“ свински грип

Loading...

Грипот Х1Н1, кој се прошири во 2009 и 2010 година, беше познат како свински грип и првпат се појави во САД. Вирусот беше сличен на болеста пронајдена кај свињите во Северна Америка, по што го доби и своето име. Сепак, неколку американски политичари почнаа да веруваат дека вирусот бил донесен во Мексико од САД преку свињи или имигранти.

Во 2020 година, американскиот сенатор Џон Корнин ја критикуваше Кина за ширење на болеста ковид-19 и рече дека свинскиот грип е исто така од Кина. Затоа многу Американци сè уште погрешно мислат дека свинскиот грип дошол во САД од странство. Приближно 284.000 луѓе починаа од оваа болест ширум светот, а се проценува дека се жртви од 150.000 до 575.000.

Јапонски енцефалитис

Првиот случај на јапонски енцефалитис бил забележан во 1871 година. Се пренесувал главно од комарци, а до денес има просечно 68.000 случаи на инфекција секоја година, од кои десетици илјади умираат. Се јавувал главно на село, каде свињите се чуваат во близина на богато наводнуваните полиња со ориз. Сепак, Јапонија не само што била прва земја што го идентификувала вирусот, туку ја произвела и првата вакцина против оваа болест.

 

Loading...

 

Ебола

Вирусот го добил името по реката Ебола во Конго, во близина на кој бил прв пријавен. Најголемото ширење на болеста е забележано во 2014 до 2016 година, кога повеќе од 11.000 луѓе починале од 28.000 заразени. Некои африкански земји, сè уште се борат против ширењето на еболата. Сепак, во 2014 година, тоа се случи и во Тексас, при што некои групи луѓе ја сметаа еболата за „црна болест“, па настана паника и говор на омраза.

Вирус Зика

Во 1947 година, група научници забележале појава на жолта треска во шумата Зика во Уганда. Оттука и името на вирусот, бидејќи тој првпат бил откриен таму со примероци земени од мајмуни резус макаки. Првите случаи на заразени лица се случиле во 1952 година во Уганда и Танзанија. Вирусот не бил толку смртоносен, но децата на заразени жени можат да се родат со микроцефалија (намален череп) или синдром Гиламе-Баре, воспалително заболување на периферниот нервен систем и ‘рбетниот мозок.

Loading...

Германски сипаници

Овој вирус е познат како рубеола, но некогаш бил нарекуван германски сипаници. Името е апсолутно погрешно. На прво место, тие воопшто не биле сипаници, но веќе долго време грешат во врска со оваа болест. Првата личност што разликувал рубеола од сипаници е германскиот лекар Џорџ де Матон во 1814 година. Вирусот не бил нужно смртоносен, но се заканувал на нероден фетус и предизвикувал вродени нарушувања и компликации кај заразени деца.

 

 

Loading...

Мајмунски Сипаници

Болеста што предизвикува вирус позната како сипаници била идентификувана во 1970 година. Инфекцијата била деветгодишно момче од Конго. Од тоа име произлегол стереотипот дека луѓето се заразувале со вирусот јадејќи месо од мајмун. Во реалноста, сепак, се наоѓал и кај други животни, вклучувајќи верверички, стаорци и сл.

Во исто време, истражувачите верувале дека болеста потекнува од глодари, од кои се проширила на други цицачи. Иако вирусот може да се пренесе и меѓу луѓето, децата или младите најчесто се заразуваат кога ќе дојдат во контакт со телесните течности на заразено животно. Вирусот е релативно редок и има 10 проценти шанси да умре некој кога е заразен.

Легионерска болест

Легионелозата е сериозно воспалително заболување на белите дробови предизвикано од бактеријата Легионела. Сепак, името на болеста има сосема поинакво потекло. Болеста се појавила во 1976 година на собир на легионери на американската легија во Филаделфија. Заразени биле 182 лица, а 39 починале.

Како и да е, освен заразените легионери, болеста немала никаква врска со војниците, а најпрво се случила во 1968 година. Потоа го нарекле „Pontiac Fever“ по градот Понтијак во Мичиген, каде бил забележан првиот случај. Сè уште се јавува до ден-денес, но повеќето заразени луѓе можат да се излечат со навремена медицинска помош.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *