Син на рускиот гувернер избега од домашен притвор во Италија

Сподели со своите пријатели

Артем Ус, син на гувернерот на регионот Краснојарск, избега од домашен притвор во Италија само еден ден откако судот се согласи да го предаде на американските власти.

Loading...

Ус е обвинет за шверц на воена технологија, а беше уапсен на аеродромот Малпенса во Милано врз основа на меѓународна потерница во октомври минатата година, пишува Гардијан.

Италијанските власти веруваат дека Ус ја скршил електронската нараквица и потоа го напуштил својот дом во градот Касина Вионе ди Базиљо.

Американските обвинители минатата година го обвинија Ус и четворица други руски државјани дека испраќале воена технологија купена од американски производители на руски клиенти, при што дел од споменатата воена технологија завршила на бојното поле во Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лукашенко ја помилува девојката на опозицискиот блогер Роман Протасевич

Инспекторите стравуваат дека тој веќе ја напуштил земјата

Истражителите тврдат дека обвинетите користеле германска компанија за испорака на технологијата.

УС е обвинет и за испорака на нафта од Венецуела во Русија и за банкарска измама.

Апелацискиот суд во Милано во соопштението во вторникот соопшти дека се согласил да го екстрадира Ус за шверц на нафта, а не за шверц на воена технологија, наведувајќи дека нема докази.

Неговиот адвокат можеше да поднесе жалба до највисокиот италијански суд за да се обиде да спречи неговиот клиент да биде екстрадиран во САД.

Loading...

Италијанските истражители стравуваат дека Ус веќе ја напуштил земјата.

Кога италијанската полиција пристигнала во неговиот стан за да провери дали е дома, ја нашла вратата затворена и вклучен телевизор.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Трговската размена меѓу Кина и Русија на највисоко ниво од почетокот на инвазијата на Украина

Инспекторите не ја исклучуваат вмешаноста на руската разузнавачка служба во бегството на Ус.

За време на судењето, адвокатите на Ус сугерираа дека неговото апсење и екстрадиција ќе бидат насочени кон „размена на затвореници“.

Тие тврдеа дека САД се заинтересирани да обезбедат од Москва ослободување на Пол Вилан, поранешен американски маринец кој беше осуден на 16 години затвор во Русија во 2020 година.