„Силно предупредување“: Северна Кореја истрела неколку артилериски ракети

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја во вторникот им нареди на своите војници да истрелаат повеќе артилериски проектили во морето како одговор на вежбите на Јужна Кореја долж границата, објави новинската агенција КЦНА.

Loading...

Тоа се случи еден ден откако Северна Кореја соопшти дека истрелала повеќе од 130 проектили во морето, од кои некои паднале во тампон зоната меѓу двете Кореи.

Сеул тврди дека ова е кршење на меѓукорејскиот договор за деескалација од 2018 година.

Јужнокорејските и американските трупи одржуваат воени вежби во близина на границата од понеделникот, велејќи дека тие се потребни за да се одврати Северна Кореја, која тестира рекорден број ракети оваа година и ги продолжува подготовките за првата нуклеарна проба од 2017 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израел предлага поблаги мерки за носење оружје

Пјонгјанг накратко ги критикуваше заедничките вежби како провокативни и доказ за непријателската политика меѓу Сеул и Вашингтон.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.