СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Загреб под вода, во истра 20.000 молњи (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

За само два часа невремето од Италија, се прошири на северниот дел на Јадранот и Горски котар, а 20.000 молња беа забележани само во Истра.

Издадено е жолто предупредување за времето, низ целата земја, што укажува на вонредна состојба подготвеност за потенцијални опасности.

Loading...

Силно невреме и ветер го зафатија Загреб во попладневните часови, а делови од градот беа поплавени.

Во Стариград и Пакленица скоро 50 литри дожд на метар квадратен резултираа во обилни врнежи за само два часа, а имаше и поројни во некои делови од земјата.

Поројниот дожд го зафати Задар и поширокиот регион. Невремето ги погоди и Истра и Кварнер.

Особено силно невреме имаше во Ровињ, а улиците во Водњан беа поплавени.

Vodnjan je malo zaplivao. Video: Srdjan Kuruc

Публикувахте от IstraMet в Сряда, 2 октомври 2019 г.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *