Силен земјотрес во близина на брегот на Камчатка

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала се случи во заливот Авача на брегот на Камчатка, соопшти огранокот на Камчатка на Единствената геофизичка служба на Руската академија на науките.

Loading...

„Земјотрес со јачина од 4,4 степени се случи во заливот Авача на оддалеченост од 120 километри од Петропавловск-Камчатски. Земјотресот се случи на длабочина од околу 58 километри под морското дно“, се вели во соопштението, а пренесува РИА Новости.

Земјотресот не е почувствуван во населените области на Камчатка, а не е прогласена опасност од цунами, се додава во соопштението.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Западот го гледа поразот на Украина, но не знае што понатаму“