Сијамски близначки: Живеат во едно тело, а едната од нив сега се вљубила

Сподели со своите пријатели

Сестрите, за кои лекарите мислеле дека ќе живеат само три дена по раѓањето, се живи и денес.

Loading...

Нивното одвојување може да значи смрт за нив или години на интензивна нега.

Денес функционираат како и нивни врсници, а една дури и се вљубила.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lupita (@andrade_glupe)

 

Младите Мексиканки им кажале на бројните обожаватели дека Кармен се забавува со нејзиното момче година и пол.

Сепак, како што нагласи таа, меѓу нив ништо не се случило.

Loading...

Парот се запознал благодарение на апликацијата за запознавање Hinge, а од почетокот се знаело дека девојката има сестра – сијамска близначка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тројца кинески астронаути пристигнаа на вселенската станица Тиангонг

Важно е дека Лупита, за разлика од неа, не ја интересираат машко-женските односи и е асексуална.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lupita (@andrade_glupe)

 

Сијамски близначки – Кармен и Лупита Андраде

– Секако дека сакав да бидам транспарентна во се… – уверила Кармен на каналот Јутјуб.  Се разбира, моравме да разговараме за тоа кои граници се во ред, а кои не – додаде таа, истакнувајќи дека не размислува за брак. Меѓутоа, во иднина повеќе би сакала партнерство отколку брак.

Сестрите исто така нагласија дека не се гледаат себеси како инвалиди.

Loading...

Нивната адолесценција бил период на учење на основни работи како седење и моторна координација.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тројца кинески астронаути пристигнаа на вселенската станица Тиангонг

Кога имале четири години ги направиле првите заеднички чекори.

Лекарите размислувале да ги разделат девојчињата, но одлучиле дека делат премногу витални органи за секоја да живее во своето тело.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lupita (@andrade_glupe)

 

Еднаш и двете рекле дека не ја сакаат операцијата, бидејќи и да успее, ќе ги чекаат години рехабилитација.

„И психотерапија, бидејќи сме навикнати да бидеме заедно. Ништо не би имало смисла”, објаснила Кармен.

Loading...

За жал, нејзината сестра боледува од сколиоза (искривување на ‘рбетот) поради што нејзините бели дробови се намалуваат.

Евентуалната операција носи висок ризик од смрт или оштетување на мозокот за Лупита.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тројца кинески астронаути пристигнаа на вселенската станица Тиангонг