Си Џинпинг: Преку преговори да се постигнете политичко решение за конфликтот во Украина

Сподели со своите пријатели

Кинескиот лидер Си Џинпинг во разговор со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој е во посета на Кина, ја изрази потребата преку преговори да се најде политичко решение за конфликтот во Украина, објави државната телевизија CCTV.

Loading...

Телевизијата го цитираше Си дека „решавањето на украинската криза со политички средства е во најдобар интерес на Европа и во заеднички интерес на сите евроазиски земји“.

„Во сегашните услови мора да избегнеме ескалација и ширење на кризата и да работиме на создавање мир“, рече тој.

Кина неколку пати даваше такви изјави, но сѐ уште не ја осуди руската инвазија и го критикува воведувањето санкции кон Москва.

Неколку недели пред почетокот на инвазијата, Кси и рускиот претседател Владимир Путин потврдија дека пријателството на двете земји е „без граници“ и дека Пекинг го зголемил купувањето нафта од Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц: Германија нема да испраќа борбени авиони во Украина

Воздухопловните сили на двете земји оваа недела одржаа заеднички воени вежби.

Официјални претставници на ЕУ рекоа дека Мишел е во еднодневна посета со цел да се најде рамнотежа помеѓу желбата на ЕУ да извезува повеќе во Кина и потребата да се има цврст одговор на Пекинг во одбрана на демократијата и основните слободи.

Како што Кина го зголеми своето глобално влијание во последниве години, ЕУ почна да ја гледа земјата како стратешки ривал.

Loading...

Кина го зголеми своето глобално влијание во последниве години, така што ЕУ сè повеќе ја гледа како стратешки ривал.

Посетата на Мишел е и можност Европската унија да покаже обединет фронт, откако германскиот канцелар Јозеф Шолц ја посети Кина на почетокот на ноември.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Џонсон: Путин ми се закануваше со ракетен напад пред нападот на Украина

За време на посетата, Шолц ја повика Кина да влијае на Русија и изрази загриженост за заштитата на човековите права.

Мишел ќе се обиде да се надоврзе на тие разговори. Неговата посета доаѓа во време на зголемени тензии околу независниот Тајван, на кој Пекинг се закани дека ќе го нападне, и по извештајот на ОН дека кинеското кршење на човековите права на Ујгурите и другите етнички групи во Ксинџијанг може да се изедначи со злосторства против човештвото.

Во исто време, Мишел се обидува да ја подобри економската позиција на ЕУ во втората по големина економија во светот, која доживеа многу побавен раст поради крутите ограничувања во борбата против коронавирусот, поради што посетата на официјалниот претставник трае само еден ден.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина: Дали се на ред борбени авиони, па подморница...?

ЕУ има годишен трговски дефицит во стоки и услуги со Кина во износ од околу 230 милијарди евра.

Конкретно, таа се стреми да ја намали својата зависност од Пекинг за технолошка опрема и сурови минерали, кои се користат за производство на микрочипови, батерии и соларни панели.Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.