Шведска регрутира војници, отвора бази и набавува опрема

Сподели со своите пријатели

По децении намалување на бројот на војници, шведската армија регрутира војници, отвора бази и набавува современа опрема во време кога односите на регионот со Русија се замрзнуваат поради нападот врз Украина, објави бриселскиот портал „Политико“.

Loading...

Вежбата „Аурора“ на островот Корсе, во која млади војници се обидоа да го заземат островот од колегите кои ја играат улогата на окупатори, го означи крајот на најголемата воена вежба одржана во Шведска од крајот на Студената војна, за време на која шведските сили и 14 сојузниците беа тестирани низ планините, рамнините и архипелагот на оваа нордиска нација.

На самитот на НАТО во Литванија овој јули, Шведска се надева дека ќе ја финализира својата едногодишна апликација за членство како 32-ра членка, откако соседна Финска се приклучи на алијансата во април.

„Ние не сакаме да влеземе во НАТО само заради наша заштита, ние исто така имаме многу да придонесеме“, рече премиерот Улф Кристерсон, кој пристигна на Корс со јуришен брод за да ја набљудува вежбата Аурора.

Според него, Шведска може да помогне да се обезбеди безбедноста на другите, што е важен сигнал што тој го испраќа денес.

И покрај реториката на владата, воените трошоци на Шведска сè уште не ги исполнуваат насоките на НАТО дека трошоците за одбрана на една нација треба да бидат најмалку два отсто од нејзиниот БДП.

Во 2022 година, Стокхолм одвои 1,3 отсто од БДП на своите вооружени сили, што е најниско ниво од која било земја од Балтичкото Море, според безбедносниот тинк-тенк SIPRI со седиште во Стокхолм.

Владата наведува дека не очекува да ја достигне целта од два отсто до 2026 година.

Loading...

Шведскиот министер за одбрана Пол Јонсон изјави за Политико дека намалувањето на вооружените сили на Шведска по крајот на Студената војна отишло предалеку и дека неговата земја сега е на вистинскиот пат.

„Законот за одбрана што го донесовме во 2020 година значеше значително зголемување на буџетот за сите служби, армијата, морнарицата и воздухопловните сили. Откако изби војната во Украина во февруари 2022 година, го зголемивме темпото“, нагласи тој.

Неутрална во Втората светска војна, Шведска се појави како ценет регионален воен играч во годините што следеа.

До крајот на 1950-тите, нејзините воздухопловни сили беа четврти по големина во светот, а технологијата за подморници најнапредна.

Но, по распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година, шведските пратеници одлучија дека заканата од Русија е завршена.

Владите во Стокхолм ја заработија „мировната дивиденда“ со намалување на трошоците за оружје и наместо тоа инвестираа во болници, училишта и други услуги.

Буџетот за одбрана на Шведска падна под два отсто во 2000-тите.

Стратешкиот остров Готланд во Балтичкото Море е демилитаризиран, а регрутирањето е суспендирано.

Loading...

Јужниот брег на Шведска е блиску до Калининград, домот на Балтичката флота, додека Готланд е блиску до клучните воени и комерцијални поморски патишта до вториот руски град Санкт Петербург, пренесува Танјуг.

Од своја страна, Русија во последниве години ги заостри предупредувањата до Шведска и рече дека на евентуалниот прием на Шведска во НАТО ќе одговори со воено-технички одмазднички мерки.