Што значат за Доналд Трамп досегашните резултати од меѓуизборите?

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп допрва треба официјално да ја објави својата намера да се кандидира за реизбор, но останува фаворит на обложувалниците за победа во 2024 година, според Скај њуз.

Loading...

Иако деновиве е помалку познат на социјалните мрежи, тој сигурно не бегаше од политиката.

За време на кампањата за овие среднорочни избори, тој поддржа 174 од 430 републикански кандидати за Претставничкиот дом, и десетици други за потенцијални републикански сенатори, гувернери и државни секретари.

Сепак, раните резултати сугерираат дека може да има „бумеранг ефект“. Републиканските кандидати поддржани од Трамп всушност се покажаа полоши од оние што тој не ги поддржа.

Уделот на гласовите на републиканците во областите со кандидат поддржан од Трамп се зголеми за 1,8 процентни поени во споредба со изборите во 2020 година.

Тоа е многу помалку од зголемувањето за 6,9 процентни поени во областите каде локалниот републикански кандидат немаше таква поддршка.

Тие одобрувања, ценето оружје во републиканските прелиминарни избори во последниве месеци, се чини дека се покажаа помалку од корисни за придобивање на демократите и независните гласачи.

Разликата е највпечатлива во местата што ги држат демократите, но дури и во републиканските области, кандидатите поддржани од Трамп поминаа релативно лошо.

Loading...

Оваа анализа се заснова на раните резултати од помалку од половина од окрузите, така што можеби не е репрезентативен за конечниот исход, но барем ни дава идеја за тоа како одат работите, според Sky News.