Што се можат милијардерите? 9 работи кои ги можат само шака луѓе!

Сподели со своите пријатели

Милијардерите припаѓаат на таа мала група луѓе кои не треба да се грижат за парите.

Loading...

Еве само неколку работи што можат да ги купат, а за кои „обичниот свет“ не може ни да помисли.

  1. Мегајахти од половина милијарда долари

Милионерите купуваат јахти, а милијардерите мегајахти. Роман Абрамович ја купи „Eclipse“ во 2010 година, која ја плати неверојатни 500 милиони долари.

 

 

  1. Ремек-дела на сликарството

Најскапата слика продадена на аукција е дело на Леонардо да Винчи, наречено Салватор Мунди.

Маслото на платно од 1500 година, на кое е претставен Исус Христос, беше продадено во аукциската куќа „Кристиз“ за 450 милиони долари, а купувач беше саудискиот принц Бадр бин Абдулах бин Мухамед бин Фархан Ал Сауд.

Loading...

 

 

  1. Куќа која чини повеќе од 100 милиони долари

Најбогатите луѓе во светот живеат во најскапите домови сместени во изолирани и добро обезбедени места, и вклучуваат монументални имоти, со писти со хеликоптери, приватни спортски сали, кина, базени итн.

Така, најбогатиот Индиец живее со своето семејство во облакодер од 2,2 милијарди долари.

 

 

Loading...
  1. Патувањето во вселената

За вселенскиот туризам многу се зборува со години, но не е направен напредок во приближувањето на оваа активност до „обичните луѓе“.

НАСА троши 60 до 150 милиони долари за лансирање ракети во вселената, а првиот патник кој патувал на орбитата на Земјата бил Денис Тито. За оваа авантура платил 20 милиони долари.

 

 

  1. Потпис на одјавна шипца на блокбастер

Некои богати луѓе треба да работат напорно за да бидат на одјавната шпица на Стивен Спилберг или Џорџ Лукас. Други ги вложуваат своите пари во филмот и добиваат продукциска титула.

  1. Приватен авион

Милионери летаат од прва класа и изнајмуваат приватни авиони. Сепак, само милијардерите можат да си дозволат сопствен авион, бидејќи цената на одржување е многу висока.

Модел како „Галфстрим Г650“ се продава за 65 милиони долари.

Loading...

 

 

  1. Приватна подморница

Милијардерите лесно можат да си дозволат приватна подморница како Тритон, која чини околу 48 милиони долари, и со која можете да стигнете до самото дно на океанот.

 

Loading...

 

  1. Ретро спортски автомобил

Ќе издвоите околу четвртина милиони долари за новиот модел на Tesla. Меѓутоа, ако сакате да возите ретки колекционерски предмети, како што е стариот Ferrari 250 GTO од 1962 година, ќе ви требаат неколку десетици милиони.

Направени се само 39 примероци од овој модел, а на приватна аукција во 2014 година, еден беше продаден за цели 38 милиони долари.

 

Loading...

 

  1. Зграда со ваше име

За да воспоставите задолжнина со свое име, потребни ви се неколку стотици илјади долари во САД. Меѓутоа, ако го сакате вашето име на зградата, ќе мора да издвоите од 15 до 20 милиони.

„Бостон магазин“ еднаш објави дека ова се цените за именување крилја во бостонските болници.