Што по битката кај Бахмут? Дури тогаш почнуваат драматичните настани!

Сподели со своите пријатели

Со недели интензивно се пишува за Бахмут, украинскиот град кој руската армија очајно сака да го освои.

Loading...

Што се однесува до последните случувања околу Бахмут, украинските сили со експлозив разнесоа железнички мост кај Бахмут.

На социјалните мрежи се појави видео кое Си-Ен-Ен успеа да го геолоцираше.

Мостот е уништен од контролирана експлозија, пишува Ведран Салвија во авторскиот текст за index.hr.

Се верува дека рушењето на овој мост може да биде знак дека Украинците се повлекуваат од градот што го бранат од есен.

Но, Украинците негираат. Украинската 46-та бригада, која оперира во градот, ги негираше извештаите за повлекувањето, велејќи дека мостот веќе е неупотреблив.

„Мостот е уништен одамна. Тие што се во Бахмут го знаат тоа. Сега тоа беше само контролен удар. Се шири паника. И да, таму може да се помине реката без мост“, велат тие.

Очигледно, Русите веруваат дека заземањето на Бахмут ќе го отвори патот за целосна контрола врз остатокот од стратешкиот индустриски регион Донбас, кој граничи со Русија, што е една од главните цели на инвазијата што започна на 24 февруари минатата година.

Loading...

Како што напиша Ројтерс, Украина, пак, оценува дека Бахмут има ограничена стратешка важност, но и покрај тоа пружа жесток отпор.

Пратеникот во украинскиот парламент, Серхи Рахманин, смета дека одбраната на Бахмут не може да продолжи бесконечно.

„Верувам дека порано или подоцна веројатно ќе треба да го напуштиме Бахмут. Нема смисла да го задржиме по секоја цена“, рече тој во средата за радио НВ.

Битката за Бахмут започна пред околу седум месеци, но во последните недели Русите напредуваа на три страни, оставајќи ги украинските бранители со излез на запад.

Зошто Бахмут е во фокусот?

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во видео обраќање рече дека одбраната на Бахмут во моментов е најголемиот предизвик за Украина.

Имено, руските сили прават помали територијални напредувања околу градот, но Украинците се уште не се повлекле од градот.

Така се создадоа услови кои не потсетуваат на долготрајните битки за другите источни градови како Северодонецк, на кои бевме сведоци минатата година.

Во саботата копнената армија на Украина на својот канал Телеграм објави дека „непријателот се обидува да ги пробие одбранбените линии и да го заземе Бахмут“.

Loading...

Тие додаваат дека командантот на украинската воена група Исток, генерал-полковник Олександр Сирски ги посетил силите кои го бранат Бахмут, како и пристапните патишта до градот.

Александар Росњански, економски советник на украинскиот претседател Зеленски, неодамна изјави за Си-Ен-Ен дека „ситуацијата е многу тешка“, додавајќи дека тоа „не е тајна“.

„Русите се обидуваат да го опкружат градот и сега ги користат своите најдобри сили во рамките на Вагнер, најдобро обучените и најискусните. Нашата војска внимателно ќе ги процени сите опции. Досега го држеше градот, но ако треба и стратешки ќе се повлече бидејќи немаме намера да го жртвуваме нашиот народ“, рече советникот на Зеленски.

Авдагиќ: Убеден сум дека битката за Бахмут ќе биде запишана како една од најкрвавите во историјата на војувањето

Што губи едната и другата страна со овие борби? На оваа тема хрватскиот Индекс разговарал со надворешнополитичкиот аналитичар Денис Авдагиќ.

„Ова е за постигнување победа која ќе изгледа важна, а се чини така само затоа што и Украинците вложија големи напори во одбраната на градот. Славјанск и Краматорск сега се поизложени, но би рекол и многу позацврстени и навистина стратешки важни.

Затоа, Бахмут е важен затоа што двете страни го претворија во важна точка, руските паравоени сили не штедеа опрема, а камоли жива сила, а напредокот што го прават навистина треба да има многу горчлив вкус.

Во моментов само се проценуваат жртвите, а ако еден ден ги дознаеме вистинските бројки, убеден сум дека битката за Бахмут ќе биде запишана како една од најкрвавите во историјата на војувањето“, објасни Авдагиќ.

„За Русија, освојувањето ќе се слави како важна победа“

Тој објасни што би значело освојувањето на овој град за Русија, а што би значело за Украина.

Loading...

„Во Русија освојувањето на Бахмут ќе се слави како навистина важна победа и иако тоа е жртва за украинскиот морал, работите не се катастрофални, туку драматични. Зошто драматично? Затоа што за Украина секоја загуба е драматична.

Претпоставувам дека натамошните дејствија на тој простор сега би ги преземале редовните воени единици од руска страна, во однос на натамошните борбени активности кон Славјанск и Краматорск, а тоа би значело и дека паравоените сили им обезбедиле време за обука. Но, не ја гледаме вистинската подготвеност на руската армија за големата офанзива што се очекува.

Руската страна е повеќе етаблирана на повеќето линии и всушност фокусот е доста фокусиран на можноста за офанзива што би ја започнале Украинците.

Значи, епизодата на Бахмут е интермецо, по што чекаме подраматичен развој на двете страни, бидејќи преговорите сега се далеку од реална насока“, објасни Авдагиќ.

Освен на Путин, и на Пригожин му е важен и Бахмут

Иако стратешкото значење на Бахмут не треба да се прецени, падот на градот сепак ќе донесе добредојдена симболична победа за рускиот претседател Владимир Путин.

Кога руските сили го зазедоа Соледар во средината на јануари, тоа беше првиот територијален напредок во Донбас во последните неколку месеци.

Loading...

Оттогаш поминаа шест недели, па заземањето на Бахмут за Русите би претставувало завршување на вториот чекор од операцијата.

Покрај тоа, Бахмут е исклучително важен за рускиот олигарх Евгениј Пригожин, основачот на групата Вагнер, кој постојано го критикуваше руското Министерство за одбрана.

Неговите Вагнеровци, многумина од нив поранешни затвореници, претрпеа огромни загуби во тешките ровови битки кои потсетуваа на Првата светска војна.

Откако руското Министерство за одбрана со месеци не покажуваше дека може да направи сè освен да се повлече, Пригожин се погрижи многу да покаже како неговите луѓе можат прво да го освојат Соледар, а потоа и Бахмут.

Но, дури и во случај на успешно освојување на Бахмут, рускиот претседател Владимир Путин ќе мора да си постави неколку тешки прашања.

Loading...

„Идејата за неограничена руска работна сила е мит“. Досега, Путин веќе беше принуден да донесе тешки и неоптимални одлуки за да ги надомести страшните загуби што неговата војна и ги нанесе на руската војска.

Тој ќе се соочи со слични избори оваа година ако е решен воено да ја наметне својата волја на Украина и на Западот“, објави во неделата Американскиот одбранбен и безбедносен институт за воени студии (ISW) во анализа на состојбата на руските сили.

„Русија може да мобилизира повеќе луѓе и Путин веројатно повеќе би сакал да направи таков потег отколку да се повлече. Но, трошоците за таквите мерки за Путин и Русија драстично ќе се зголемат“, објави ISW.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.