Што е Г20: За што таму разговараат државниците?

Сподели со своите пријатели

Светските лидери се состануваат на годишниот самит на Г20 во Бали, Индонезија.

Loading...

Главната цел е да и се помогне на економијата да се опорави од коронавирусот, но тензиите околу војната во Украина би можеле да бидат дополнителен фактор.

Што е Г20?

Г-20, или Групата на дваесет, е клуб на земји кои се состануваат за да разговараат за плановите за глобалната економија.

Земјите од Г20 сочинуваат 85 отсто од светското економско производство и 75 отсто од светската трговија.

Во нив живеат две третини од светската популација.

Членови: Аргентина, Австралија, Бразил, Канада, Кина, Франција, Германија, Индија, Индонезија, Италија, Јапонија, Мексико, Русија, Саудиска Арабија, Јужна Африка, Јужна Кореја, Турција, Велика Британија, Соединетите Американски Држави и претставници на Европската унија, односно бриселската администрација.

Шпанија е секогаш поканета како гостин.

Помала група ја сочинува групата Г7 на водечките индустријализирани земји.

Loading...

За што разговара Г20?

Прашањата за кои разговараат лидерите на Г20 се движеа од економија до климатски промени, одржлива енергија, меѓународно олеснување на долгот и оданочување на мултинационалните корпорации.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина и Саудиска Арабија за глобалниот пазар на нафта: Стабилното снабдување е важно

Секоја година, различна земја-членка на Г20 го презема претседавањето и ја поставува агендата за состаноците.

Како претседавач во 2022 година, Индонезија сака самитот на Бали да се фокусира на глобалните здравствени мерки и постпандемиското економско закрепнување.

Исто така, сака да го промовира усвојувањето на стратегија за одржлива енергија.

Самитот е и можност лидерите на земјите да одржат билатерални средби.

Пред самитот, американскиот претседател Џозеф Бајден рече дека сака да разговара за статусот на Тајван со кинескиот лидер Си Џинпинг.

Кој присуствува?

Политичките тензии би можеле да го засенат самитот.

Министерството за надворешни работи на Украина побара Русија да биде исклучена од Г20 поради нејзината инвазија на Украина.

Loading...

Индонезиската влада објави дека рускиот претседател Владимир Путин нема да присуствува.

Исто така, се верува дека Бајден ќе одбие да се поздрави со престолонаследникот на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вработените во Њујорк Тајмс започнаа 24-часовен штрајк

Бајден ја обвини Саудиска Арабија дека ѝ помага на Русија да ја финансира војната во Украина и тврди дека Русите и Арапите работат заедно за да ги одржат високите цени на суровата нафта.

Зошто се прави заедничка фотографија?

Државниците често позираат за групна фотографија, пишува Данас.

Се користи како можност да се покаже единството околу договорите кои лидерите на земјите ги постигнуваат на вакви самити.

Меѓутоа, дипломатскиот несогласок што го открива фотографијата често станува ударна вест сама по себе.

По убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул, принцот Мохамед бин Салман беше главно игнориран на самитот на лидерите во 2018 година и беше принуден да застане на крајот на заедничката фотосесија.

Таква фотографија годинава лидерите се трудат да избегнат со рускиот министер Сергеј Лавров.

Loading...

Што постигна Г20?

На самитите во 2008 и 2009 година, за време на финансиската криза, лидерите се договорија за низа мерки за спас на глобалниот економски систем.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рекордни 858 милијарди долари за новиот воен буџет на САД

Но, некои критичари забележуваат дека следните самити биле помалку конструктивни, често како резултат на тензиите меѓу ривалските светски сили.

Сепак, билатералните состаноци на самити често се покажаа како плодни.

Во Осака, Јапонија во 2019 година, тогашниот американски претседател Доналд Трамп и кинескиот претседател Си Џинпинг се согласија да ги продолжат преговорите за решавање на големиот трговски спор.

Дали самитите предизвикуваат протести?

Често.

Антикапиталистичките демонстранти протестираа за време на самитот во 2010 година во Торонто, Канада и Хамбург, Германија во 2017 година.

Loading...

Илјадници демонстранти маршираа за време на самитот во Рио де Жанеиро во 2018 година, протестирајќи против економските политики на Г-20.

Иан Томлинсон, продавач на весници, загина во 2009 година за време на протестите за време на самитот на Г20 во Лондон.