Што доведе до пад на цените на нафтата?

Сподели со своите пријатели

Цените на нафтата паднаа на 95 долари на меѓународните пазари во понеделникот, под притисок на посилниот американски долар и порастот на бројот на нови инфекции со коронавирус во Кина, што ги уништи надежите за брзо повторно отворање на најголемиот увозник на сурова нафта во светот.

Loading...

На лондонскиот пазар цената на барелот во попладневното тргување беше за 91 цент пониска во однос на претходното затворање, на 95,08 долари. На американскиот пазар барелот се продаваше по 95 центи пониска цена, по 88,01 долар, пренесува Хина.

„Зајакнувањето на американскиот долар ги притисна цените на нафтата и на пошироките пазари на суровини“, рече Ворен Патерсон од ING.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ерозија на демократијата во демократските земји

Тој оцени дека веројатно има елемент што пазарот малку премногу добил во петокот, по олеснувањето на карантинските мерки во Кина.

Цените на суровините пораснаа во петокот откако кинеската Национална здравствена комисија ги приспособи своите мерки за спречување и контрола на Ковид-19 со скратување на периодот на карантин за блиски контакти на болните и пристигнуваните патници.

Сепак, бројот на нови случаи на Ковид-19 се зголеми во Кина во текот на викендот. Пекинг и некои други големи градови објавија рекорден број на заразени лица во понеделникот.

Во меѓувреме, Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) ја намали проценката за растот на глобалната побарувачка за нафта во оваа и следната година, наведувајќи ги економските проблеми како причина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Петмина Палестинци загинаа во смртоносни инциденти

Дополнително, американската министерка за финансии Џенет Јелен во петокот рече дека Индија може да продолжи да купува руска нафта колку што сака, вклучително и по цени над механизмот за ограничување на цената наметнат од Г7.

Loading...

Единствениот услов е да се држите подалеку од западните осигурителни, финансии и поморски услуги поврзани со ограничувањата.

Цените на нафтата беа притиснати од зајакнувањето на доларот по коментарите на гувернерот на Федералните резерви Кристофер Валер, кој во неделата рече дека ФЕД може да размисли за забавување на темпото на зголемување на каматните стапки на следниот состанок, но тоа не треба да се гледа како олеснување. помала инфлација.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Властите во Сан Франциско одобрија полициска употреба на „роботи убијци“

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.