Што ако падне Северодонецк?

Сподели со своите пријатели

„Во Северодонецк се одлучува за судбината на Донбас, на неколку начини“, рече украинскиот претседател Владимир Зеленски, откако руските сили успеаја да окупираат околу 90 отсто од територијата на градот.

Loading...

Украинските борци се турнати на периферијата на стратешки клучната локација во источна Украина, додека силната офанзива на руската армија продолжува.

Гувернерот на Луганската област Сергеј Гајдаи им рекол на властите дека украинската армија ги контролира само предградијата на Северодонецк.

Поголемиот дел од градот е под руска контрола, а соседниот Лисичанск е последното упориште на украинската армија во областа Луганск.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски, реагирајќи на жестоките битки што се водат за Северодонецк, вели дека неговите сили му нанесуваат големи загуби на противникот, но дека се побројни.

Воените команданти оценуваат дека е прашање на време кога овој град целосно ќе падне под руска контрола, иако претходно успеа да се спротивстави на нападите.

Важна цел на руската армија

Претставниците на Кремљ неодамна потврдија дека битката за Северодонецк е од големо значење за руската армија.

Со освојување на Северодонецк, Русија би можела да ги обнови транспортните врски и другата клучна инфраструктура, со цел да формира копнен коридор од Русија до анектираниот полуостров Крим.

Loading...

Според официјална Москва, тоа била една од главните цели на „специјалната воена операција“ во Украина.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу оваа недела изјави дека руската армија во соработка со железницата поправила околу 1.200 километри пруга во југоисточна Украина и поставила услови сообраќајот да „тече“ непречено од Русија, преку источниот дел на Украина.

Покрај тоа, водата тече назад кон Крим преку Северниот Кримски Канал, извор чиј проток Украина го прекина во 2014 година откако Кремљ го анектираше полуостровот.

Шојгу тврди дека автомобилскиот сообраќај меѓу „континентална“ Русија и Крим сега е отворен.

Сите ресурси на исток

Кога започна новиот напад на Северодонецк, единствената руска оперативна компанија на тенкови БМП-Т Терминатор беше распоредена на офанзивната линија Северен Доњецк во Донбас.

Нивното присуство сугерира дека Централната група на сили (ЦГФ), специјална руска единица која датира од советската ера и единствената формација што го користела возилото, била вклучена во нападот.

Патем, CGF претходно претрпе големи загуби во близина на украинскиот главен град Киев за време на првата фаза од инвазијата.

Руските сили веќе еднаш се обидоа да го освојат овој град, но безуспешно.

Loading...

Имено, градоначалникот на Северодонецк, Олександр Стријук, на 6 мај изјави дека неговиот град е „практично опкружен“ од руски војници и проруски сепаратисти од Донбас кои се обидуваат да ја преземат контролата врз целиот регион.

Еден од најжестоките напади следеше десет дена подоцна, на 19 мај. Тогаш при руското гранатирање на овој град загинаа најмалку 12 лица, а 40 беа ранети.

Гувернерот на оваа област Сергеј Гајдај тогаш изјави дека мети на гранати биле претежно станбени згради.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски исто така предупреди на крвави борби во оваа област, велејќи дека бомбардирањето на Северодонецк е „брутално и апсолутно бесмислено“.

Тој додаде дека источните провинции Луганск и Доњецк – познати под заедничкото име Донбас – се претвораат во „пекол“ и предупреди дека на оваа територија ќе се случи „најкрвавата последна фаза од војната“.

Тоа го поткрепуваат и последните извештаи на украинската одбрана, во кои се наведува дека руските војници сега користат тешка артилерија, ракетни фрлачи и авиони за да ја оштетат одбраната околу Доњецк, а во исто време ги спречуваат цивилите да бегаат.

Како резултат на тоа, во деновите по нападот, само 15.000 од 100.000 жители на градот останале пред војната.

Зошто Русите го сакаат овој град?

Северодонецк е првенствено еден од ретките градови во регионот што сѐ уште е во рацете на Украина.

Loading...

На нешто помалку од 100 километри од него се наоѓа градот Краматорск, кој е административен центар на украинскиот дел на Донбас, од 2014 година, кога сепаратистите го окупираа источниот дел на тој голем слив.

Значи, со заземањето на овој град, Русија би постигнала многу поголема цел од едноставно проширување на списокот на територии под нивна контрола.

Со заземањето на Северодоњецк тие би имале контрола над градот што би го поврзал Донбас со источниот дел на Украина.

Ова би влегло во нова фаза во војната во Украина, бидејќи со освојувањето на руската војска од Северодонецк, таа практично би добила упориште на територијата на Украина, од каде би можела да продолжи со понатамошни освојувања.