Што ако Европа биде изложена на нуклеарен напад?

Сподели со своите пријатели

Западните земји многу сериозно ги сфаќаат руските закани за употреба на „тактичко нуклеарно оружје“, што ги натера да го подигнат нивото на нуклеарна будност.

Loading...

По неколку месеци отфрлање на можноста Русија да прибегне кон нуклеарно оружје, секојдневните изјави на западните претставници почнаа да го привлекуваат вниманието на потребата сериозно да се решат заканите на рускиот претседател Владимир Путин и да се подготват за соочување со нив.

Така, Џек Саливан, советник за национална безбедност на САД, нагласи дека Вашингтон исклучително сериозно ги сфаќа руските закани.

Истото предупредување го искажа и Жозеп Борел, високиот претставник за надворешна политика на Европската унија, кој предупреди дека изјавите на Путин за нуклеарното оружје не се само блеф.

Британскиот „Фајненшл тајмс“ цитира европски претставници кои велат дека „многу црвени линии воспоставени во справувањето со нуклеарното оружје повеќе не се исти по говорот на Путин“.

Британскиот весник Гардијан објави уреднички текст во кој се вели дека постои шанса Путин да употреби нуклеарно оружје, поради што Европа и Западот мора да се подготват за ова сценарио.

Како Европа се подготвува за можен нуклеарен напад?

Европската унија има план наречен „Програма за спасување“, кој беше одобрен еден месец по избувнувањето на војната во Украина.

Тоа се однесува на развој на планови за вонредни ситуации кога се справуваме со големи катастрофи што би можеле да ја погодат Европската унија, вклучително и справување со нуклеарен напад.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руската индустрија за дронови цел на нови санкции на ЕУ

Оваа програма се заснова на брз одговор на секој хемиски, биолошки или нуклеарен напад и на обезбедување заштита на европските граѓани од сите ризици кои произлегуваат од овие напади.

Според таа програма, потребите на европските земји за лекови значително ќе се зголемат во случај на нуклеарен напад, па затоа се издвоени повеќе од 550 милиони долари за набавка и складирање на лекови и медицинска опрема што може да се користи во случај на нуклеарен напад врз цивили.

Што се однесува до вториот дел од овој план, тој се однесува на подготовка на специјализирани тимови и опрема за идентификување на лицата и инфраструктурата погодени од нуклеарното зрачење, како и на развојот на планови за сузбивање на ширењето на нуклеарното зрачење.

Овој план ѝ дава право на секоја европска земја изложена на нуклеарен напад да ги користи стратешките резерви на лекови, вакцини и опрема на Европската унија наменети за тие цели.

Каде ќе одат граѓаните ако има нуклеарен напад?

Европската комисија разви план за вонредни ситуации поврзан со обезбедување безбедно засолниште за цивили во случај на нуклеарен напад, кој вклучува проширување на резервните капацитети до привремени функционални засолништа кои можат да сместат десетици илјади луѓе во рекордно време и план за нивна евакуација од загрозената област.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шојгу: Украинската армија загуби повеќе од 8.300 војници во ноември

Планот на Европската унија се заснова и на поврзување на овие привремени засолништа со дополнителни капацитети, како што се мобилни болници и области за подготовка на храна и пијалаци, како и складирање на непрехранбени производи, како што се душеци, средства за хигиена, опрема за греење и ладење и електрична енергија. генератори.

Според Европската комисија, сите залихи се веќе набавени, а сите интервентни тимови се ставени во постојана готовност.

Дали Европа има антинуклеарни ракети?

Одговорот на ова прашање го наоѓаме во интервјуто на Метју Олдам, висок аналитичар во разузнавачкиот центар Мекензи, за британската мрежа Скај, кој нагласи дека не постои воена сила или оружје што е тестирано за соборување на ICBM и дека ниту една земја, всушност, нема доверлива способност во овој поглед.

Loading...

Воено-безбедносниот експерт нагласи дека и покрај напредокот во технологијата на одбранбените системи, досега не е тестиран ниту еден систем способен да одбива балистички ракети.

Британскиот експерт рече дека единственото оружје што може да одговори на нуклеарното оружје е самото нуклеарно оружје, односно нуклеарното одвраќање.

Тој објаснува дека Западот има две опции во случај на нуклеарен напад: конвенционален воен одговор, доколку нападот се случи во Украина; или реципрочен одговор и нуклеарни напади, било од Велика Британија или од Соединетите Американски Држави, кои ги снабдуваат тие ракети на Организацијата на Северноатлантскиот договор (НАТО).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин: Евроазија е локомотива на глобалниот економски развој

Колку е голем нуклеарниот арсенал на Западот?

Покрај рускиот нуклеарен арсенал, кој е најголем во светот, бидејќи Москва има 6.375 нуклеарни боеви глави, само три западни земји имаат нуклеарно оружје.

Станува збор за Соединетите Американски Држави кои располагаат со околу 5.800 нуклеарни боеви глави, вклучувајќи го и она што е распределено меѓу воените бази на земјите членки на НАТО, потоа Франција која има околу 290 нуклеарни боеви глави и Велика Британија со околу 215 нуклеарни боеви глави.

Според воените проценки, Велика Британија и Франција се способни да водат нуклеарна војна со денови, завршувајќи ја оваа битка со „последниот истрел“, познат во француската воена доктрина, а тоа е употребата на последната нуклеарна ракета која има деструктивен капацитет способен за запирање на битката.

Во САД, воените аналитичари зборуваат за план за „ограничена нуклеарна војна“, што подразбира употреба на нуклеарно оружје со ниска експлозија, наместо употреба на проектили со огромни разорни способности.

Според некои проценки, околу 150 американски нуклеарни бомби во моментов се складирани во европските земји, истакнувајќи дека германската армија, на пример, спроведува годишна обука за своите пилоти да носат и соборуваат нуклеарни проектили на борбени авиони Торнадо.

Loading...