Штајнмаер: Германија и Јапонија ги зајакнуваат безбедносните врски

Сподели со своите пријатели

Германскиот претседател Штајнмаер е во посета на Јапонија и ја истакна одбранбената соработка на неговата земја со Јапонија и другите демократии во индо-пацифичкиот регион.

Loading...

Штајнмаер, по разговорот со јапонскиот премиер Фумио Кишида, на заедничката прес-конференција рече дека Германија и другите земји „посветени на слободата и демократијата стојат заедно и испраќаат сигнали дека сакаат да се придржуваат до меѓународниот поредок заснован на правила“.

Тој рече дека Германија и Јапонија ги зајакнуваат своите политички и безбедносни врски, наведувајќи ја минатогодишната прва посета на германска фрегата по 20 години и заедничките вежби на три германски борбени авиони во септември како примери за нивните растечки одбранбени врски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во судирот меѓу паравојската и сточарите во Судан загинаа 27 лица

Германија ги усвои одбранбените насоки за 2020 година кои се фокусираат на индо-пацифичкиот регион и оттогаш ги зајакна своите воени врски со Јапонија.

Минатата година, двете страни потпишаа договор за заштита на размената на доверливи информации и во јуни ги одржаа првите безбедносни разговори со министрите за одбрана и за надворешни работи.

Оваа недела во Германија ќе се одржи уште една средба на министрите за одбрана и за надворешни работи.

Кишида рече дека му рекол на Штајнмаер дека е решен „драстично да ги зајакне одбранбените капацитети на Јапонија во рок од пет години и да обезбеди значителна сума од буџетот за одбрана“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија: Уапсени 1.800 мажи затоа што стапиле во брак или договориле брак со девојчиња

Тој рече дека Јапонија, одржувајќи ја безбедносната алијанса со САД како основа, сака да промовира „безбедносна соработка на повеќе нивоа со истомисленици“ и го потврди зајакнувањето на соработката меѓу Јапонија и Германија.

Loading...

Јапонија ја гледа Кина како растечка безбедносна закана и ја засили својата воена улога и трошоци во изминатата деценија.

Зајакната е одбранбената соработка, размената на информации и повеќе вежби со индо-пацифичките земји и Европа.

Кишида и Штајнмаер рекоа дека се договориле и за продлабочување на соработката за економската безбедност, напорите за декарбонизација, санкциите против Русија и поддршката за Украина.

За време на неговата тридневна посета на Јапонија, Штајнмаер ќе се сретне со јапонски и германски бизнис претставници, ќе го посети Кјото за да се сретне со официјални лица и студенти, ќе ја посети фабриката за горивни ќелии Panasonic, а во четврток ќе замине за Јужна Кореја.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД и Јужна Кореја спроведоа воени вежби во близина на Корејскиот полуостров