Шпанските камионџии повторно штрајкуваат

Сподели со своите пријатели

Неформална организација на шпански возачи на камиони, чии протести ја парализираа земјата на почетокот на оваа година и ги парализираа синџирите за снабдување во Шпанија, рано утринава започна нов штрајк, барајќи промени во регулативите за патниот товарен товар и протестирајќи поради зголемените трошоци за живот.

Loading...

Групата за транспортна одбранбена платформа денеска повика на нов штрајк на неопределено време, барајќи промени во регулирањето на патниот товар, со цел да се заштитат маржите на превозниците и да се намалат деловните трошоци, објави Ројтерс.

Локалните медиуми објавија дека сообраќајот се одвива непречено утрово во клучните центри за синџирот на снабдување во Шпанија, пристаништето Барселона и квантните пазари во Мадрид и Севиља, четвртиот по големина град во земјата.

Возачите на камиони планираат демонстрации и во центарот на Мадрид, пред железничката станица Аточа.

Денешниот протест на камионџиите доаѓа еден ден по големите демонстрации против политиките на јавното здравство во регионот на Мадрид и 11 дена по широките демонстрации против зголемените трошоци за живот на кои повикаа главните синдикати во Шпанија.

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.