Шолц: Путин не се предомисли за Украина

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин не го промени својот став за украинското прашање, но важно е да разговараме меѓу себе, изјави пред новинарите германскиот канцелар Олаф Шолц.

Loading...

Според Шолц, за време на разговорот со Путин, тој не добил впечаток дека руската страна разбрала „дека било грешка“ да се започне специјалната операција.

– Но, сепак, важно е да разговараме меѓу себе и да кажеме што мислиме на оваа тема. Затоа што јас сум апсолутно сигурен дека Русија треба да ги повлече своите трупи… тоа треба да се разговара. И јас направив – рече Шолц на прес-конференцијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Херсон: Украинските сили запрени во сивата зона

Во вторникот беше остварен час и половина телефонски разговор меѓу германскиот канцелар и рускиот претседател посветен на конфликтот во Украина.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.