Шолц и Лајен ја споредија помошта за обнова на Украина со Маршаловиот план

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ја повикаа во вторникот меѓународната заедница во Берлин да вложи заеднички напори во процесот на обнова на Украина, споредувајќи ја задачата за обнова на таа земја со повоениот Маршалов план за Германија.

Loading...

„Оваа програма направена според Маршаловиот план по Втората светска војна ќе биде задача за цела генерација, со која мора да започнеме сега“, рече германскиот канцелар Олаф Шолц на почетокот на меѓународната донаторска конференција за Украина, што се одржува во Берлин, размислувајќи за огромните американски инвестиции во Германија и другите западни земји по Втората светска војна.

Приватните и државните инвеститори мораа да се здружат за да ја обликуваат иднината на земјата, „не само за следните месеци, туку и за следните години“, додаде Шолц.

Германската канцеларка нагласи дека, сепак, сега приоритет е воената помош за Украина и уште еднаш и вети на Украина системи за противракетна одбрана.

„Најдобрата реконструкција е реконструкцијата што не е потребна поради успешната одбрана на украинските градови и електрани од руски бомби, беспилотни летала и ракети“, рече Шолц.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ФСБ: Спречена серија терористички напади во Запорожје

Германскиот канцелар рече дека обновата на Украина е и шанса да ја направи украинската економија поконкурентна, а Украина да стане важен фактор во производството на одржливи извори на енергија.

„Украина би можела да стане важен производител на зелена енергија и извозник на високо специјализирани индустриски и земјоделски производи, како и дигитален центар со некои од најдобрите експерти во светот“, заклучи германската канцеларка.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, предупреди дека обновата на Украина мора да следи со соработка на сите демократски сили.

Loading...

„Ниту една земја, ниту еден сојуз не може сам да се справи со оваа задача. Потребни ни се силни партнери како САД, Јапонија, Канада, Велика Британија, Австралија, како и институции како Светската банка“, рече фон дер Лајен, кој додаде дека ќе бидат потребни „милијарди“ за обнова на Украина. Русија ѝ нанела штета на Украина која се проценува на 350 милијарди евра (345 милијарди долари), рече фон дер Лајен, цитирајќи ја Светската банка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русите тврдат: Запорожје останува под наша контрола

Таа ја поддржа идејата на германскиот канцелар Шолц дека реконструкцијата мора да се усогласи со пристапот на Украина кон Европската унија, особено во однос на адаптацијата на инфраструктурата.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски, кој се обрати на конференцијата преку видео врска, ги повика земјите донатори да започнат со реконструкција што е можно поскоро, а дури по војната.

„Итно ни требаат инвестиции во болници, училишта, патишта и други инфраструктурни објекти“, рече Зеленски.

Тој посочи дека повеќе од една третина од енергетската инфраструктура на земјата е уништена во досегашните руски ракетни напади.

Украинскиот претседател рече дека средствата од фондот за помош треба да бидат ослободени што е можно поскоро, а напомена и сума од 38 милијарди долари што ќе бидат потребни за да се консолидира буџетот на Украина во наредниот период.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави дека обновата на Украина ќе треба да се финансира од замрзнатите банкарски сметки на руските олигарси во странство.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ЕУ донира генератори на Украина

Тој исто така рече дека војната против Украина треба да биде „повик за будење“ кога станува збор за зависноста од рускиот гас.

Loading...

Германската министерка за развој Свења Шулце повика на воспоставување механизам кој ќе ја принуди Русија да учествува во трошоците за обнова на Украина.

„Во моментов не постои меѓународно право што би дозволило такво нешто“, изјави Шулце за германската телевизија RTL/ntv пред конференцијата за обнова на Украина.

„Би било многу разумно доколку се вклучи и Русија“.

Шулце рече дека сѐ уште не може да се даде точна бројка колку ќе чини реновирањето.

Канцеларот Шолц и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен се домаќини на меѓународни експерти во Берлин на разговори за обновата на Украина.

На средбата учествуваат и украинскиот премиер Денис Шмихал и полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.