Шолц денеска во посета на војници од Украина

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ќе ги посети украинските војници кои се на обука во Германија.

Loading...

Како што соопштија од неговиот кабинет, тој ќе ги посети украинските војници кои се обучуваат да управуваат со германски тенкови на воениот полигон Путлос.

На тој полигон се обучуваат украински војници, кои треба да возат оклопни возила „Гепард“.

Германија вети дека ќе и испорача 30 вакви оклопни возила на Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Илон Маск и Зеленски се скараа на Твитер

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.