Шојгу: Вашингтон е крајно загрижен за успехот на руската армија

Сподели со своите пријатели

САД се крајно загрижени за постигнувањата на руските вооружени сили во зоната на специјални воени операции во Украина, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Loading...

Тој на состанокот со високи претставници на руската војска рече дека станува сè потешко за САД да го оправдаат пред западната заедница континуираното финансирање и испорака на оружје за украинската армија.

– САД и нивните сателити се крајно загрижени за успехот на руските вооружени сили. За нив станува сè потешко да ја оправдаат пред западната заедница потребата од понатамошно финансирање и испорака на оружје и муниција на вооружените сили на Украина – рече Шојгу.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.