Шојгу: Украинската армија загуби повеќе од 8.300 војници во ноември

Сподели со своите пријатели

Украинската армија загуби повеќе од 8.300 војници, пет авиони и 10 хеликоптери во ноември, изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Loading...

Шојгу, на телефонската седница на министерството, рече дека руските војници предизвикале значителна штета на украинскиот персонал и воената опрема во областите Луганск и Доњецк.

Според него, руските вооружени сили штитат критично важни објекти лоцирани на ослободените територии на Донбас.

Шојгу истакна дека руските вооружени сили вршат масовни напади врз компаниите од украинската одбранбена индустрија, системот за воено управување и други објекти со прецизно оружје со долг дострел.

Шојгу нагласи дека руските вооружени сили ги преземаат сите мерки за да ја осигураат безбедноста на нуклеарната централа во Запорожје, додека Киев продолжува намерно да ја гранатира, предизвикувајќи со тоа опасност од нуклеарна катастрофа, пренесе ТАСС.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Русија никогаш не одбила дијалог со Европа

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.