Шефот на ракетното производство на Тајван пронајден мртов

Сподели со своите пријатели

Заменик-шефот на одделот за истражување и развој на Министерството за одбрана на Тајван, кој го предводеше производството на проектили, беше пронајден мртов во хотел во Пингтунг, јужен Тајван, според официјалната Централна новинска агенција.

Loading...

Оу Јанг Ли-Хсинг, заменик-шеф на воениот национален институт за наука и технологија Чунг-Шан, имаше 57 години. Причината за неговата смрт е непозната, јави CNA.

Оу Јанг, кој беше задолжен за различни проекти за производство на проектили, а бил на службено патување во Пингтунг.

Институцијата во воена сопственост работи на повеќе од двојно повеќе од својот годишен капацитет за производство на ракети до приближно 500 оваа година, бидејќи островот ја зајакнува својата борбена моќ во услови на, како што го гледа како растечка воена закана од Кина, според Ројтерс.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА.