Шефицата на германската дипломатија во ненајавена посета на Киев

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска пристигна во Киев во ненајавена посета за да покаже дека Украина „може да смета“ на поддршката од Берлин, соопшти германското Министерство за надворешни работи.

Loading...

Германија ќе продолжи да го поддржува Киев „се додека е потребно, со испорака на оружје и хуманитарна и финансиска поддршка“, рече Бербок, според соопштението на Министерството.

Ова е нејзина втора посета на Киев од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков објасни како точно Русија ќе ги анектира ДНР и ЛНР

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.