Шарл Мишел не планира да се сретне со Лавров на Бали

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел изјави дека не планира да се сретне со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на маргините на самитот на Г20.

Loading...

„Треба да го искористиме состанокот на Г20 за да се обидеме да ги убедиме сите партнери да ја стават Русија под уште посилен притисок“, рече Мишел на прес-конференција, обвинувајќи ја таа земја дека предизвикува глобална енергетска и прехранбена криза со „непредизвикана војна“.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Инфлацијата во еврозоната е забавена