Северна Кореја: За прв пат истрелавме нова стратешка ракета

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја денеска објави дека за прв пат ја тестирала новата стратешка крстосувачка ракета Пулвасал-3-31 како дел од нејзините „редовни и задолжителни“ активности за развој и надградба на својот вооружен систем.

Loading...

Ракетата, наречена „Пулвасал-3-31“ моментално е во развој и пробното истрелување немало влијание врз безбедноста на соседните земји, соопшти Корејската централна новинска агенција (КЦНА), додавајќи дека нема „никаква врска“ со регионална ситуација.

„Пробното пукање е процес на постојано ажурирање на системот за оружје и е редовна и задолжителна активност на Генералната ракетна канцеларија и нејзините поврзани одбранбени научни институти“, соопшти КЦНА без да открие детали за летот на ракетата.

Јужнокорејската војска вчера соопшти дека околу 7 часот утрото открила севернокорејско лансирање на неколку крстосувачки ракети кон Жолтото Море.

Началникот на здружениот генералштаб на Јужна Кореја рече дека верува оти лансирањето тестирало надградба на способностите на постоечките ракети.

Првото познато лансирање на крстосувачка ракета од септември минатата година

Тоа е прво познато лансирање на крстосувачка ракета на Северна Кореја од септември 2023 година, кога земјата тестираше две стратешки крстосувачки ракети со долг дострел со лажни нуклеарни боеви глави кон Жолтото Море.

Крстосувачките проектили летаат ниско и маневрираат, што ги прави подобри во избегнувањето на ракетната одбрана.

Минатата година Северна Кореја ги лансираше стратешките крстосувачки ракети Хвасал-1 и -2, за кои се верува дека се способни да носат тактичко нуклеарно оружје. Хвасал на корејски значи стрела.

Loading...

Лансирањето на крстосувачката ракета не е директно кршење на повеќе резолуции на Советот за безбедност на Обединетите нации со кои се забранува употребата на технологијата на балистички ракети од страна на Северот.

Но, тоа може да претставува сериозна закана за безбедноста на земјата, бидејќи таквите проектили може да носат нуклеарни боеви глави.

Тие тврдат дека тестирале и подводен нуклеарен дрон

Минатата недела Пјонгјанг исто така тврдеше дека тестирал подводен нуклеарен дрон во знак на протест против последните заеднички воени вежби на Јужна Кореја, САД и Јапонија.

Северна Кореја ги зголеми тензиите на Корејскиот Полуостров со тестови на оружје и остра реторика во изборната година за Јужна Кореја и САД.

Јужна Кореја соопшти дека започнува масовно производство на извидувачки беспилотни летала на средна височина со цел да ги распореди во 2027 година за да ги подобри способностите за надзор и да придонесе за одбраната на земјата.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.