Северна Кореја троши многу на проектили. Што може да направи со нив?

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја неодамна лансираше рекорден број ракети, вклучително и интерконтинентална балистичка ракета (ICBM).

Loading...

Предупреди на „посилни воени одговори“ на напорите на САД да го засилат своето безбедносно присуство во регионот со своите сојузници, велејќи дека Вашингтон „ќе зажали за својата коцка“.

Јужнокорејското Министерство за одбрана објави дека само во средата на 2 ноември лансирало 23 проектили од различни типови, повеќе од кога било.

Една од балистичките проектили со краток дострел, лансирана во правец на јужнокорејскиот остров Улеунг, предизвика предупредување за воздушен напад и го налути Сеул додека ја премина северната поморска граница на одвојување.

Еден ден подоцна, лансираше уште четири проектили во Јапонското Море. Само во оваа година истрела повеќе од 60 проектили.

Непосредна причина за масовното лансирање на почетокот на ноември беа претходните заеднички воени вежби на Јужна Кореја и САД.

 

Loading...

 

Исклучително скапа програма за развој на нуклеарно оружје

Но, заплашувањето со нуклеарното оружје не е од вчера, тоа трае веќе неколку децении.

Во 2003 година, Северна Кореја се повлече од Договорот за неширење на нуклеарно оружје, а во 2006 година го изврши првиот тест на нуклеарна бомба, по што голем број земји воведоа санкции.

Се проценува дека има арсенал од околу 30 до 40 нуклеарни бомби и доволно фисилен материјал за производство на уште шест до седум годишно.

Воени експерти тврдат дека издвојува огромни средства за развој на својата нуклеарна програма, кои се движат меѓу петтина и четвртина од нејзиниот БДП.

Експертите проценуваат дека ракетите со краток дострел лансирани во средата чинат меѓу 2 и 3 милиони долари, што е многу помалку отколку што би ги чинело развиените земји поради трошоците за работна сила.

Но, вкупните трошоци за лансирање на тој ден може да се движат помеѓу 50 и 75 милиони долари, приближно колку што Пјонгјанг потроши во 2019 година за увоз на ориз од Кина за покривање на недостигот на жито.

Во својот септемвриски извештај, државниот корејски институт за одбранбени анализи во Сеул процени дека Северна Кореја досега потрошила околу 1,6 милијарди долари на својата нуклеарна програма.

Loading...

Се поставува прашањето зошто толку сиромашна земја издвојува толку многу средства за развој на нуклеарна програма и ракети, колку навистина е таа напредна и што сака да постигне Пјонгјанг со својот развој и постојаните провокации?

Какво нуклеарно оружје има Северна Кореја?

Најпрво, важно е да се напомене дека преостанатото севернокорејско оружје, како што се авионите и тенковите, е застарено и во полоша состојба од руското.

Бидејќи развојот или увозот на вакво модерно оружје би бил многу скап, Северна Кореја главно ги става сите свои карти на развојот на нуклеарно оружје и ракети кои можат да ги лансираат.

Војната во Украина им потврди на властите во Пјонгјанг колку е важно да се има нуклеарно оружје, кое може да се користи за уценување на светот и одвраќање напади.

Северна Кореја изврши вкупно шест нуклеарни проби од 2006 до 2017 година.

Во првиот тест во 2006 година, се проценува дека енергијата на експлозијата е помала од еден килотон (1 kt = 1000 t) од конвенционалниот експлозив ТНТ.

На тестот во 2009 година тоа беше околу два килотони, во 2013 година околу осум килотони, во јануари 2016 година помеѓу 4 и 6 килотони, а во септември 2016 година околу 10 килотони.

Последниот севернокорејски тест беше спроведен во септември 2017 година. Се проценува дека експлозијата имала енергија од 100 до 370 килотони.

Loading...

Северна Кореја тогаш тврдеше дека тоа е нејзината прва термонуклеарна или фузија бомба.

За споредба, нуклеарната фисија бомба фрлена врз Хирошима имаше моќност од околу 15 килотони.

Експертите веруваат дека по неодамнешните масовни лансирања на проектили, Северна Кореја би можела да изврши седма проба во наредните месеци.

Има индиции дека се подготвува за тоа, бидејќи по неколку години се забележани нови активности на полигонот Пунгје-ри.

Сепак, се верува дека овој пат тоа би можело да биде тестирање на помал тип на нуклеарна боева глава, која би можела да биде поставена на голем број проектили, вклучувајќи ги и оние со краток дострел.

 

Loading...

 

Кој е дострелот на севернокорејските ракети?

Освен нуклеарни бомби, Северна Кореја развива и разни балистички ракети и крстаречки и хиперсонични ракети.

Нуклеарните бомби се од мала корист освен ако не се носат со софистицирани ракети кои можат да ја избегнат одбраната.

Хиперсонични проектили летаат со брзина неколку пати поголема од звукот (5-10 Мах) на мала височина за да избегнат радарско откривање.

Loading...

По тестовите на 5 и 10 јануари, Пјонгјанг тврдеше дека успешно го тестирал т.н. „хиперсонично лизгачко возило“ (HGV) и „возило за повторно влегување со маневрирање“ (MARV).

Експертите веруваат дека овој развој на настаните е важен за комунистичкиот режим бидејќи покажува дека има технологија која може да ги надмине скапите и сложени одбранбени системи што Америка и Јапонија ги распоредуваат низ целиот регион.

„Се чини прилично јасно дека нивната цел е да развијат оружје со многу маневрирање што може да ја избегне и да ја комплицира ракетната одбрана, што е тешко за САД да се открие, а камоли да се пресретне“, рече Дујеон Ким од Центарот за нов американски век. БиБиСи.

Севернокорејските ракети можат да стигнат до сите делови на САД

Важно е Северна Кореја да покаже дека може да им се заканува на нејзините главни противници – Јужна Кореја, Јапонија и САД.

За да го постигне ова, мора да покаже дека има боеви глави и проектили кои можат да ги донесат каде и да треба.

Loading...

Се верува дека проектилот со среден дострел истрелан над Јапонија на 4 октомври 2022 година е Хвасонг-12, кој може да прелета на растојание од околу 4.500 километри, доволно за да го погоди американскиот остров Гуам.

Северна Кореја ја тестираше и балистичката ракета Хвасонг-14, која има дострел од околу 8.000 километри, а можеби и 10.000 километри, што значи дека може да го погоди Њујорк.

Ракетата Хвасонг-15 има уште поголем дострел од околу 13.000 километри, што значи дека може да достигне до сите делови на континенталниот дел на САД.

Во 2020 година, Северна Кореја ја претстави својата најмоќна балистичка ракета досега, Хвасонг-17, која може да има дострел од околу 15.000 километри или повеќе.

Се претпоставува дека може да носи три или четири боеви глави, наместо само една, што би ја отежнало одбраната.

Во 2021 година, Северна Кореја го лансираше т.н на нов тип на тактички управувана ракета, за која тврдеше дека може да носи околу 2,5 тони носивост, што значи дека може да носи нуклеарна боева глава.

Loading...

Го Мионг-хјун, аналитичар во Институтот за политички студии Асан во Сеул, проценува дека Северна Кореја има околу 1.000 балистички ракети, „што е повеќе од доволно за да ја продолжи кампањата за притисок за време на претседателските избори во САД во 2024 година за да се обиде да добие детант. „санкции и други отстапки“.

Во последното лансирање на 4 ноември, Северна Кореја истрела потенцијална интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ), најверојатно Хвасонг-17, но, според јужнокорејската војска, таа предвреме паднала во морето.

 

 

Loading...

Што сака да постигне Северна Кореја?

Следното прашање е што сака да постигне Северна Кореја со својот нуклеарен егзибиционизам.

Имено, очигледно е дека со започнување директен нуклеарен конфликт со Јужна Кореја и САД, би потпишале смртна казна, така што тоа не е реална опција.

Професорот Ким Донг Јуп, поранешен командант на јужнокорејската морнарица, верува дека Пјонгјанг сака да обезбеди различни одбранбени способности за одвраќање.

Но, Пјонгјанг измина долг пат од точката кога неговите конвенционални и нуклеарни капацитети станаа доволни за таа цел, пред јужнокорејските и американските власти постојано да покажат дека немаат намера да го нападнат или уништат севернокорејскиот режим.

Анкит Панда, од Фондацијата Карнеги за меѓународен мир, верува дека една од причините за опседнатоста со нуклеарната програма е тоа што, спротивно на перцепциите однадвор, севернокорејските власти не веруваат дека имаат доволно оружје за да се одбранат.

„Значи, Ким Џонг-ун се чувствува хронично несигурен. Мислам дека не верува никому, вклучително и Кина и Русија, па може да почувствува потреба да ги изгради своите способности над она што ние мислиме дека е доволно“, вели Панда.

Повеќето експерти се согласуваат дека Северна Кореја сака да ги укине санкциите на краток рок.

За да се постигне ова, мора некако да ги натера САД да се приклучат на преговорите. Со поранешниот американски претседател Доналд Трамп постигна одреден напредок во ова, но тешко е за верување дека ќе постигне нешто слично со сегашниот.

„Џо Бајден го нарече Ким Џонг-ун тиранин. Мислам дека тој има многу мала политичка корист од тоа што е виден со Ким. Затоа мислам дека е потребна голема криза за Џо Бајден навистина да се ангажира“, изјави тој за BBC Panda и додаде дека во sледните месеци, повторно можеме да видиме некаква ескалација, бидејќи светот имаше можност да гледа во 2010 година кога Пјонгјанг потопи јужнокорејски брод или во 2017 година кога лансираше проектил над Јапонија и му се закани на Гуам.

Исто така, можно е Ким Џонг-ун да сака да ескалира пред претседателските избори во САД за да му помогне на Трамп да се врати на власт, имајќи предвид дека тој многу подобро се сложуваше со него отколку со Бајден.

Сепак, некои експерти сметаат дека амбициите на Пјонгјанг се многу поголеми.

Професорот Брајан Мајерс од јужнокорејскиот Универзитет Донгсео вели дека Северна Кореја би сакала својот арсенал да го употреби како залог за преговорите за имровен договор со Јужна Кореја, какои за повлекување на САД од Коерјскиот полуостров.

Потоа, вели, Северот верува дека ќе може слободно да го надвладее Југот.

Ден Пинкстон, професор по меѓународни односи на Универзитетот Троја во Сеул, вели дека политичките цели на Северот биле прилично конзистентни со текот на времето и остануваат такви и денес.

„Во суштина, Северна Кореја вели дека сè уште се бори со револуција и ќе продолжи да го прави тоа додека не постигне „конечна победа“, која би бил обединет полуостров под контрола на Северна Кореја“, објаснува Пинкстон.

Престројување на силите во регионот

За Северна Кореја војната во Украина драстично ја менува и комплицира ситуацијата. Со слабеење на Русија, таа би можела да загуби важен сојузник од кој, меѓу другото, зависи и технологиите важни за развојот на нејзините ракети.

Слабеењето на Русија имплицира дека таа ќе мора да се потпре на Кина.

Loading...

Меѓутоа, Кина е прилично внимателна во ова прашање бидејќи има силна економска размена со Јужна Кореја, а двете земји ги поврзува и заедничката нетрпеливост кон Јапонија.

Но, на почетокот на октомври, Јапонија и Јужна Кореја за првпат учествуваа заедно како „набљудувачи“ на редовната 11-дневна одбранбена воена вежба на САД и Филипините.

Роберт Бариќ од Факултетот за политички науки во Загреб за Индекс изјави дека во последно време во регионот има голема политичка реконструкција.

„Интензивното лансирање на севернокорејските ракети првенствено е насочено против САД. Имено, од лансираните 27 проектили, најважен бил Хвасонг-17, кој би требало да може да стигне до континенталниот дел на САД. Сепак, според Јужнокорејските власти, неговото лансирање не успеа“, рече тој. Бариќ.

Тој посочува дека Северна Кореја моментално балансира во нова ситуација.

„Долгорочната цел на Пјонгјанг беше подобро позиционирање во однос на двете соседни земји – Кина и Јужна Кореја. Затоа, додека постоеше шанса за мировен договор со САД под Трамп, Северна Кореја се обиде да ги развие односите со САД како противтежа.влијанието на соседите.Таа беше подготвена дури и да го прифати постојаното воено присуство на САД на Корејскиот Полуостров што на Кина не и се допадна.Но сега во регионот се воспоставува нов баланс на силите. Кина и Русија се во отворен конфликт со САД и повторно ја повикуваат Северна Кореја да им се придружи. Јужна Кореја се обидува да одржи балансирана политика со Кина, која е меѓу другите важни трговски партнери. Но, учеството на јужнокорејскиот премиер на самитот на НАТО во Јуни покажува дека Јужна Кореја се свртува поотворено кон САД“, толкува Бариќ, кој е убеден дека овие нови тензии нема да прераснат во воени конфликти, барем не наскоро.

„Тие се израз на подлабоки процеси кои траат подолго“, вели Бариќ.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.