Северна Кореја се подготвува да лансира шпионски сателит. Јапонија во готовност!

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја ја информираше Јапонија дека планира да лансира сателит помеѓу 22 ноември и 1 декември, а Токио и Сеул веруваат дека тоа би можело да биде трет обид да се стави шпионски сателит во орбитата.

Loading...

Јапонската крајбрежна стража денеска соопшти дека Северна Кореја испратила известување за лансирање во правец на Жолтото и Источното Кинеско Море.

Националната агенција за поморска безбедност на Јужна Кореја издаде предупредување до бродовите за планираното лансирање за истите области како и во случајот со претходните лансирања.

Претходно оваа година, Северна Кореја двапати се обиде да лансира, како што вели, „шпионски сателити“, но без успех.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хибрид меѓу волк и куче усмрти тримесечно бебе, семејството го чувало како милениче

Јужнокорејските власти во последните денови предупредија дека се чини дека наскоро ќе се обидат повторно.

Јапонија најави соработка со САД и Јужна Кореја

Јапонскиот премиер Фумио Кишида ги осуди плановите и рече дека одбранбените системи на неговата земја, вклучително и разурнувачите Егис и ракетите за воздушна одбрана PAC-3, се подготвени за секоја „неочекувана ситуација“.

„Дури и ако целта е да се лансира сателит, употребата на технологија за балистички проектили е кршење на голем број резолуции на Советот за безбедност на Обединетите нации“, изјави Кишида за новинарите.

„Тоа е исто така прашање што во голема мера влијае на националната безбедност“, додаде тој.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Јапонија, таксист е уапсен бидејќи убил гулаб

Јапонија ќе соработува со САД, Јужна Кореја и други за да ја убеди Северна Кореја да не продолжи со лансирањето, рече Кишида.

Јужнокорејското Министерство за одбрана соопшти дека го следи планираното лансирање на Северна Кореја.

Путин вети дека ќе му помогне на Ким во изградбата на сателит

Пјонгјанг ги смета своите вселенски и воени ракетни програми за суверено право и планира да има флота од сателити за следење на движењата на американските и јужнокорејските сили.

Зајакнувањето на воената моќ е суверено право на Северна Кореја и е одговор на системот за вселенски надзор предводен од САД, објави во вторникот државниот медиум KCNA.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција: Усвоен предлог-законот за забрана на е-цигари за еднократна употреба

Аналитичарите велат дека шпионските сателити се клучни за подобрување на оружјето на Северна Кореја.

Ова е прво лансирање од септември, кога севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го посети рускиот космодром, каде што рускиот претседател Владимир Путин вети дека ќе му помогне на Пјонгјанг да изгради сателит.

Јужна Кореја посебно планира да го лансира својот прв извидувачки сателит на 30 ноември од Калифорнија со помош на САД.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...