Северна Кореја нареди засилени воени подготовки

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во средата изврши увид во теренската обука на војниците во главната воена оперативна база во западниот регион на земјата и нареди зголемена подготвеност за војна, објави во четвртокот севернокорејската државна новинска агенција KCNA, пренесува Хина.

Loading...

Обиколката на базата, чија локација не е идентификувана, доаѓа по почетокот на годишните комбинирани воени вежби на американските и јужнокорејските сили во понеделникот, во кои бројот на војници е двојно зголемен во споредба со минатата година.

Ким рече дека војската мора „динамично да постави нов врв на интензивирање на воените подготовки во согласност со барањата на преовладувачката ситуација“, објави КЦНА.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Турција: Се судрија автобус и автомобил, повредени најмалку 15 лица

Симулација на вистинска војна

„Нашата војска треба постојано да ги интензивира вистинските воени вежби со цел брзо да ги подобри своите борбени способности за совршена подготвеност за војна“, агенцијата им ги пренесе зборовите на Ким на војниците.

Хина додава дека КЦНА не соопшти дали Ким директно ги спомнал воените вежби на САД и Јужна Кореја.

Тој ги прегледа војниците кои вршат маневри во реалниот живот под услови кои симулираат вистинска војна, објави севернокорејската новинска агенција.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.