Северна Кореја лансираше ракета што може да ги погоди САД

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја лансираше интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ), за која Јапонија верува дека има таков дострел што може да го погоди копното на САД, нешто повеќе од 10.000 километри.

Loading...

Проектилот паднал во морето на приближно 210 километри западно од Хокаидо, Јапонија.

САД го осудија лансирањето, додека Јужна Кореја го подигна нивото на борбена готовност.

Во четвртокот, севернокорејскиот министер за надворешни работи Чое Сон Хуи предупреди на „жесток“ одговор на секое зголемено американско воено присуство.

Истиот ден Пјонгјанг лансираше и балистичка ракета со краток дострел.

Лансирањето на ракетата уследи по средбата меѓу јужнокорејскиот и американскиот претседател и јапонскиот премиер во Камбоџа.

Портпаролката на Советот за национална безбедност на САД, Адриен Вотсон, во петокот изјави дека претседателот Џозеф Бајден бил известен и дека САД ќе се консултираат со партнерите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Непријатно изненадување: Германец добил сметка за парно од 1,6 милиони евра

Во изминатите два месеци, Северна Кореја истрела повеќе од 50 проектили, од кои повеќето со краток дострел.

Loading...

Овие лансирања со долг дострел се поретки и претставуваат директна закана за САД, бидејќи проектилите се дизајнирани да носат нуклеарни боеви глави и да напаѓаат каде било на тлото на САД.

Последната, за која се верува дека е интерконтинентална балистичка ракета, била истрелана во 10:15 часот по локално време од близина на севернокорејската престолнина Пјонгјанг, соопшти воената команда на Јужна Кореја.

Достигна височина од 6.100 километри и помина 1.000 километри, достигнувајќи брзина од 22 маха, соопшти јужнокорејската армија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Командантот на американските вселенски сили: Кина е растечка закана

Јапонскиот министер за одбрана Јасуказу Хамада рече дека ракетата има доволен дострел да стигне до САД.

„Врз основа на пресметките на траекторијата, балистичката ракета овојпат можеше да има дострел од 15.000 километри, во зависност од тежината на боевата глава, а ако е така, тоа значи дека копното на САД беше во дострел“, рече тој.

„Ние му кажавме на (Пјонгјанг) дека апсолутно не можеме да толерираме такви дејствија“, изјави Кишида за новинарите во Тајланд.

Шемата на Северна Кореја во последниве месеци беше да лансира проектили како одговор на американската воена активност околу Корејскиот полуостров.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Коосновач на компанија за криптовалути ненадејно почина на 30 години

Развива нов тип на проектили со долг дострел, Хвасонг-17, кој е поголем од ICBM што успешно ги тестираше во минатото.

Loading...

Експертите веруваат дека неколку обиди за лансирање на Hwasong-17 не успеале, а Северот допрва треба целосно да го развие.

Претходно овој месец, Северот лансираше ICBM, но летот не беше успешен, соопшти војската на Јужна Кореја.

Во октомври, Северна Кореја лансираше балистичка ракета над Јапонија – прва во последните пет години.

И покрај ригорозните меѓународни санкции, Пјонгјанг изврши шест нуклеарни проби меѓу 2006 и 2017 година и се верува дека планира седма.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.