Северна Кореја истрела балистичка ракета

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја денеска истрела балистичка ракета кон источниот брег на Јужна Кореја, соопшти јужнокорејската војска.

Loading...

Јапонската крајбрежна стража соопшти дека се верува дека ракетата, која ја истрела Северна Кореја, е балистичка ракета, но не соопшти каде паднала, пренесе Ројтерс.

Ова е втор проектил што Северна Кореја го лансираше оваа недела, наведува АП.

Белата куќа соопшти дека потпретседателката на САД, Камала Харис, за време на престојот во Јужна Кореја, утре ќе ја посети демилитаризираната зона што го дели Корејскиот полуостров.

Таа посета, како што е наведено, ја нагласува „американската посветеност на заканата што Северна Кореја ја претставува за Сеул“, а потпретседателот Харис ќе ја почитува „заедничката жртва“ на десетици илјади американски и корејски војници кои заедно се бореа во Корејската војна.

Посетата на американскиот потпретседател доаѓа неколку дена откако Северна Кореја истрела балистичка ракета во морето и поради стравувањата дека Пјонгјанг ќе изврши уште една нуклеарна проба, бидејќи обидите на администрацијата на претседателот Џозеф Бајден да стигне до севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун пропаднаа.