Сестрата на Ким Јонг Ун со предупредување до САД

Сподели со своите пријатели

Политички моќната сестра на севернокорејскиот диктатор Ким Јонг Ун, Ким Јо Јонг, предупреди на „уште пофатална безбедносна криза“ поради критиките на Западот кон Северна Кореја и нејзините ракетни тестови.

Loading...

Таа го изјави ова по состанокот на Советот за безбедност на ОН, за САД и земјите блиски до нив, пишува Fox News.

„САД треба да имаат на ум дека без разлика колку очајно се обидуваат да ја разоружаат (Северна Кореја), никогаш не можат да нè лишат од нашето право на самоодбрана и дека ќе се соочат со уште пофатална безбедносна криза колку што се полоши кон Северна Кореја“, рече Ким Јо Јонг во изјава за државните медиуми.

Инаку, таа се смета за втор највисок авторитет во Северна Кореја по нејзиниот брат Ким Џонг Ун.

Состанокот на Советот за безбедност беше свикан откако војската на Северна Кореја лансираше ракета, наводно за да ја зајакне националната самоодбрана.

Ким Јо Јонг ги критикуваше САД за нивната „одвратна заедничка изјава заедно со ѓубриња како Велика Британија, Франција, Австралија, Јапонија и Јужна Кореја“.

Државниот медиум KCNA во саботата објави дека Ким Џонг Ун го гледал лансирањето на нов тип интерконтинентална балистичка ракета со неговата сопруга и нивната „сакана ќерка“.

Претседателот на Северна Кореја рече дека лансирањето на ракетата е доказ дека земјата има доверливо оружје за да ги задржи воените закани предводени од САД.

Loading...

Се верува дека Ким Јо Јонг е родена во 1987 година. Таа е најмалото дете на Ким Јонг Ил.

Таа наводно посетувала приватно основно училиште во Берн во 1990-тите, а се вратила во Северна Кореја во 2000 година.

Дипломирала компјутерски науки на Универзитетот Ким Ил Сунг во Пјонгјанг.