Село во Русија потресено по убиството на шест лица, за кои е обвинет поранешен борец на Вагнер

Сподели со своите пријатели

Во мирното место Деревјаноје на северот на Русија, на 1 август утрото осамна со морничава глетка.

Loading...

Изгореа две дрвени куќи во одделни делови од селото.

Во првата полицијата пронашла тела на двајца мажи. Во втората пронашла тела на брачен пар, братот на сопругот и пензионер кој бил со тоа семејство.

Сите шест лица се избодени до смрт, јавува Радио Слободна Европа (РСЕ) на англиски јазик.

Истиот ден полицијата уапси двајца поранешни осуденици – 38-годишниот Максим Бочкариов и 37-годишниот Игор Софонов, под сомнение за убиство и подметнување пожар.

Инспекторите рекоа дека осомничените, кои ги негираат наводите, биле „значително алкохолизирани“ кога биле уапсени во близина на вториот опожарен дом.

Шокантното злосторство наиде на уште поголемо медиумско внимание кога беше објавено дека Софонов бил поранешен борец во платеничката група Вагнер, кој бил регрутиран од затвор.

Откако беше ранет во Украина, со помилување се врати во Русија.

Loading...

И покрај тоа што лекарите не успеале да ги извадат сите шрапнели од неговото тело, Софонов планирал да се пријави во војска и да се врати на фронтот, велат за РСЕ неговите роднини.

„Не очекував вакво нешто“, вели Александра сестрата на Софонова.

„Мислам дека тој беше вовлечен во ова. Ако бил вклучен, тоа е единственото објаснување. Тој самиот не би направил такво нешто. Не го гледам мотивот, не го гледам значењето“.

Масовното убиство во селото Деревјаноје е еден од растечката серија криминални инциденти во кои наводно биле вклучени помилувани осуденици кои се враќале од Украина.

Според рускиот медиум Агентсво, од почетокот на годината најмалку 11 поранешни борци на Вагнер се обвинети за убиство по враќањето од бојното поле.

Шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин, во јуни, пред да го организира неуспешниот бунт, рече дека 32.000 поранешни затвореници се вратиле во Русија откако служеле во Украина, тврдејќи дека многу малку извршиле злосторства по враќањето.

Поранешен борец на Вагнер, идентификуван како Сергеј С., беше уапсен во мај во сибирскиот град Новосибирск под сомнение дека силувал две малолетни девојчиња.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американскиот и рускиот министер за одбрана разговарале по телефон

Ветеранот на Вагнер, Иван Росомахин, наводно, во март признал дека избодел постара жена до смрт во градот Нови Бурец во Кировската област, на околу 800 километри источно од Москва.

Loading...

Од Украина се вратил само 10 дена порано.

Проблематично село

Деревјаноје – што значи „дрвено“ – е мирно, но проблематично место со улици со дрвја и стари дрвени куќи, лоцирано на околу 25 километри јужно од Петрозаводск, главниот град на Руската Република Карелија.

На тоа место покрај карпестиот брег на езерото Онега живеат околу 1.000 луѓе.

„Во селото има многу наркомани“, вели мештанец по име Александар.

„Доста е од нив. Има и многу ослободени осуденици. Сопственик е и на меаната Сретенски дворик и ги кани другарите во селото и им договара селски работи. Пред да дојде, ова беше мирно место“.

Во тоа село, на 4 август, полицијата го пронашла телото на 45-годишната Јана Лигоркова, која била исчезната од 20 јули, делумно закопано во напуштена плевна.

Во врска со тој случај, 34-годишен маж, чие име не се соопштува, е уапсен и обвинет за убиство.

Мештаните за РСЕ изјавија дека се сомневаат дека убиството на Лигоркова е поврзано со дрога.

Loading...

„Ништо вредно“

Сестрата на една од жртвите на масовното убиство изјави дека тоа се случило доцна во ноќта.

„Брат ми и неговата ќерка спиеја“, вели Ирина Жамдина. Неговиот син гледаше телевизија“. Кога не ја отвори вратата, упаднаа“.

Убиени се братот на Жамидин, Артјом Терешченко (39) и неговиот 71-годишен татко.

Две деца на возраст од девет и 12 години успеале да побегнат од запалената куќа, јавуваат локалните медиуми. Сопругата на Терешченко работела ноќна смена во блиската болница.

„Децата се сведоци“, рече таа. „Мојот внук веднаш го препозна Бочкарјов.“

Таа рече дека нема поим зошто упаднале во таа куќа.

Loading...

„Таму немаше што да се украде“, рече таа. „Немаше ништо вредно.“

Во Деревјанои бил добро познат Максим Бочкариов. Долго време живеел во селото, одлежал неколку затворски казни за тешки кривични дела, меѓу кои и силување и убиство.

Последен пат бил ослободен од затвор во 2017 година и живееше „релативно мирно“ шест години, велат соседите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Захарова за испадот на Бајден: „Имаме проруски кандидат во САД“

„Сигурен сум дека Бочкариов е виновен“, вели мештанин кој бил во затвор со Бочкариов и Софонов.

„Тој е насилна личност. Идиот. Тој го вовлече Игор во ова. Го опијани. Тој продаваше дрога, а полицијата не направи ништо за тоа“, тврди една локална жена.

Loading...

„Тој секогаш бил на дрога. Луѓето се плашеа од него. Постојано се жалеа на него, но полицијата не направи ништо“.

Сопругата и ќерката на Бочкар не одговорија на прашањата на РСЕ.

„Никому не сум потребен“

Луѓето од Вагнер го регрутирале Игор Софонов минатата година во затворот Обухово во Санкт Петербург каде што одлежувал за кражба, грабеж, употреба на дрога и обид за убиство.

Како и десетици илјади други осуденици низ Русија, му биле ветени големи пари и помилување доколку шест месеци се бори за Русија во Украина.

Во септември 2022 година, Софонов бил тешко ранет во битка, изјави неговата сестра Александра за РСЕ.

Loading...

По долг престој во болница, тој пролетва бил вратен во Русија. Тој се преселил кај мајка си и неуспешно се обидел да најде работа додека се расправал со руската бирократија во обид да ја замени личната карта и другите документи кои му биле изгубени или уништени кога бил ранет.

„Видов месо и крв“, рече тој во аудио порака до пријател до која дојде РСЕ.

„Сега ќе си го средам животот, а потоа ќе се вратам на фронтот. Решив да го променам мојот живот. Нема повеќе да се плеткам со дрога и курви. Не сакам повеќе“.

На крајот на минатиот месец, Софонов дошол во регионот Деревјаној да ја посети својата сестра и нејзините деца. Александра рече дека тогаш го видела за прв пат по четири години.

„Не забележав никаква агресија од него“, вели таа за четирите дена што ги поминале заедно ловејќи печурки и играјќи си со децата.

„Тој не зборуваше многу за војната. Тој беше позитивен. Се смееше и си играше со децата“.

Loading...

Една приказна што ја раскажа за војната во Украина, таа не може да ја заборави, рече таа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Новиот ирански претседател: Русија и Кина беа со нас во тешки времиња

„Млад човек чисти автомат“, ја раскажува приказната што ја слушнала од нејзиниот брат.

„Никогаш во животот не држел таков митралез во рацете… Случајно го повлекол чкрапалото и си ја разнел главата.“

Вечерта на 31 јули, непосредно пред Софонов да замине да пие со Бочкариов, кого го запознал во затвор, Александра имала сериозен разговор со нејзиниот брат, вели таа, во обид да го убеди да не се враќа во Украина.

„Седевме, а тој пушеше“, се сеќава таа.

Loading...

Таа го прашала зошто сака да се врати во војна.

„Тој рече: Сакам да им докажам на луѓето дека сум добар. Чувствувам дека никому не му требам“, рече таа.

Пријател на Софонов, кој служел со него во Украина, за РСЕ изјави дека Софонов планирал да се ожени со медицинска сестра што ја запознал додека се опоравувал во источниот украински град Луганск, окупиран од Русија. Планирал да заштеди пари и да купи куќа таму со неа.

„Игор бараше куќа во Луганск“, рекол неговиот пријател.

„Неговите планови беа сосема реални. На 1 август сакал да оди во Санкт Петербург да наплати отштета за повредите, а потоа да потпише договор со Министерството за одбрана“.

„Зошто би извршил убиство кога имал такви конкретни планови“, праша тој.

Сестрата Софијанова се надева дека нејзиниот брат не е вмешан во убиствата во Деревјаној. Ако е така, инсистира таа, тоа не било однапред смислено.

„Луѓето пишуваат дека тој е ѕвер или вампир“, рече Александра. „Тој не е ѕвер или вампир“. Тој не е ништо слично. Единственото нешто на што можам да мислам е дека тој имаше некаков ментален слом“.

„Ова беше навистина тешко за нас“, додаде таа. „Прво ги гледам роднините на таа жена која остана сама со две деца. Што може таа да мисли? Што мислат тие?”

„Утре треба да одам на работа“, рече таа. „И не знам како некого ќе погледнам во очи.“

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.