Седум знаци кои укажуваат дека телото ви е полно со токсини

Сподели со своите пријатели

Се чувствувате постојано уморни, имате проблеми со стомакот, често имате главоболка и промени во расположението. Проблемот може да биде со отровите кои се внесуваат во телото.

Loading...

Сте ги усвоиле клучните совети за зачувување на здравјето – вежбате редовно и пиете многу течности. Сепак, нешто недостасува.

Се чувствувате постојано уморни, имате проблеми со стомакот, често имате главоболка и промени во расположението.

Проблемот може да биде во токсините што се внесуваат во организмот, најчесто преку паста за заби, дезодоранси, кремови, загадена вода, овошје, зеленчук и месо.

Еве неколку симптоми кои укажуваат дека телото е полно со токсини.

Постојано чувство на замор

Кога сте уморни затоа што не сте спиеле доволно или работеле напорно во текот на денот, тоа е нормално чувство. Но, ако се чувствувате исцрпени цело време, вашето тело е блокирано од токсините.

Затоа, не пијте премногу кафе, бидејќи тоа нема да ве направи силни. Потребна е промена во навиките за јадење и правилен избор на козметика.

Loading...

Промени во телесната тежина

Доколку редовно вежбате и го ограничувате внесот на калории, но сепак не губите тежина, проблем може да бидат акумулираните токсини во организмот.

Отровите што ги внесуваме во организмот, исто така, влијаат на хормоните, поради што телесната тежина може брзо да се зголеми или да се намали.

Потребна е детоксикација со здрава храна и внес на што е можно повеќе чиста вода.

Лош здив

Лошиот здив не е само последица на лошата орална хигиена. Може да укаже на проблеми во дигестивниот систем и може да биде знак дека црниот дроб се бори со голема количина токсини.

Отежнато празнење

Овој симптом на затруеност на организмот може да биде придружен со болки во стомакот и главоболка.

Loading...

Поради големата количина отрови, цревата работат отежнато, па затоа столицата во нив се суши и се зацврстува, што доведува до отежнато празнење.

Чувствителност на мириси

Ако реагирате силно на кој било мирис, тоа значи дека вашето тело ви испраќа сигнал дека е оптоварено со хемикалии. Овој симптом често може да биде придружен со главоболка и гадење.

Болки во мускулите

Отровите буквално „јадат” мускули и зглобови. Ако постојано страдате од болки во мускулатурата, а тие не минуваат дури и кога сте физички активни, треба да размислите што го труе вашето тело.

Кожни релации

Појавата на мозолчиња на кожата, особено ако тие се болни и чешаат, е јасен сигнал дека телото е оптоварено со токсини, како од храна така и од козметика.


Loading...

Leave a Reply