Се расипаа банкомати во Ирска: Луѓето вадеа пари што ги немаат на сметка! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Банката на Ирска се соочи со криза откако вчера вечерта илјадници нејзини клиенти се собраа на банкоматите обидувајќи се да го искористат големиот дефект на компјутерот.

Loading...

Дејли Мејл објави дека банката ги известила клиентите во раните попладневни часови дека има проблем со нејзината онлајн апликација за лично банкарство и веб-страница, откако претходно била преплавена со поплаки од клиенти.

До вечерта, клиентите на банките откриле дека можат да подигнат готовина од банкомати иако имаат малку пари на нивните сметки.

На властите им беше наложено да ги исчистат редиците надвор од банкоматите додека луѓето стоеја обидувајќи се да ја искористат грешката.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Египет: Пожар во полициска станица, повредени 38 лица (ВИДЕО)

Синоќа илјадници луѓе се наредија пред филијалите за да подигнат пари што ги немаат на сметките.

Во некои случаи, грешка во онлајн апликацијата им дозволуваше на луѓето без пари на нивната сметка да префрлат до 1.000 евра на сметка на Revolut.

Тие потоа можат да подигнат готовина од нивната сметка на Revolut преку кој било банкомат.

Како што вестите и видеата брзо се раширија на социјалните мрежи, избезуменото повлекување готовина продолжи во Даблин, Лимерик и Наван додека полицајците не ги запреа, и покрај предупредувањата дека не постои бесплатна готовина и дека сите пари ќе мора да се вратат.

Loading...