Се огласи Кремљ за шпионирањето на Макрон: Во Русија тоа никогаш не би се случило

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи ги наводите на медиумите за прислушувањето на францускиот претседател Емануел Макрон, рече дека руската влада користи специјални системи за комуникација кои сигурно штитат и нема потреба од дополнителна заштита.

Loading...

Телефонот на францускиот претседател Емануел Макрон бил цел на можен надзор од Мароко во рамките на шпионската афера „Пегаз“ во 2019 година, објави францускиот весник „Ле Монд“.

Во врска со оваа информација, портпаролот на Кремљ ја коментираше и ситуацијата во Русија.

– Претседателот на државата, владата, претседателската администрација и другите власти користат систем на специјални и владини врски што сигурно штитат – рече тој, одговарајќи на прашањето дали владата е безбедна во безбедносната информација на претседателот и администрацијата.

Песков изјави дека безбедносните мерки редовно се применуваат и дека нема потреба од дополнителни мерки.

Претходно, медиумите ги објавија резултатите од истражувањето во кое се тврди дека израелската компанија „НСО Груп“ стои зад шпионскиот софтвер „Пегаз“.

Софтверот го користеле специјалните служби за шпионирање на нивните политички противници и терористи, бизнисмени, активисти, новинари и опозиционисти ширум светот.


Leave a Reply